MasterCard Çin açılımına hazırlanıyor

0

Kendi teknoloji ekosistemini kurduğu için, çoğu serviste dışa kapalı bir tutum sergileyen Çin’de bir ödeme sistemleri lisansı almanın ne kadar zor olduğunu daha önce paylaşmıştık. Ancak son dönemde hafifleyen regülasyonlar sayesinde, Visa ve MasterCard gibi devleri de ülkenin trilyon dolar hacme sahip kart pazarına girmek için çalışmalarını hızlandırdı.

Reuters haberine göre Çin hükümetinin ödeme sistemleri pazarını uluslararası oyunculara açmasının ardından MasterCard ülkede lisans alabilmek için kolları sıvadı. Hükümetin yabancı bir şirketi ödeme sistemi olarak kabul etmesi için çeşitli siber güvenlik kurallarının yanı sıra, 1 milyar yuan kayıtlı sermayeyi yerel bir şirkette bulundurması gerekiyor.

MasterCard’ın henüz ülkeye bir iş ortağı ile girip girmeyeceği şimdilik bilinmezken, Çin’de kartlı ödemelerin bu yıl 8,25 trilyon doları aştığı tahmin ediliyor ve Çin’in 2020 yılında ABD’yi geçerek dünyada en çok kartla ödeme yapılan ülke olması bekleniyor. Ülkedeki ödeme sistemleri ekosistemi ise tek bir şirket tarafından domine ediliyor; devlet destekli UnionPay. Visa ve MasterCard’ın ülkedeki kart pazarına girebilmek için yaptıkları lobi faaliyetleri yirmi yıl öncesine kadar uzanıyor.

Haber ajansına konuşan MasterCard Uluslararası Pazarlar Başkanı Ann Cairns, şirketin geleceği için Çin’in oldukça kritik bir pazar olduğunu belirtirken, “Siber güvenlik ve sermaye ile ilgili kurallar bizim için engel teşkil etmiyor. Ancak pazara girmeden önce iş modelimizi ve yerel iş ortaklarımızı doğru belirlemeliyiz” açıklamasını yaptı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>