El Ele Destek Hareketi ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya devam ediyor

0

El Ele Destek Hareketi

2020 yılının başında hayatımıza giren ve kısa zamanda tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19, insanların yaşam tarzından, şirketlerin iş yapış biçimine kadar her şeyi yeniden şekillendirdi. Koronavirüs sürecinde Mastercard ve İhtiyaç Haritası iş birliği sonucu doğan sosyal pazar yeri “El Ele Destek Hareketi” de bu doğrultuda ortaya çıktı.

İhtiyaç sahiplerinin gıda ve hijyen gibi temel ihtiyaçlarının platform aracılığıyla aynı ildeki yerel esnaflar tarafından karşılanması esasıyla kurulan sosyal destek hareketi çalışmalarını 20 ilde tamamladı. Projenin bir sonraki hedefi ise 81 ilin tamamında bu uygulamayı yaygınlaştırarak destek almak isteyen bireyleri esnaf ve yardımseverler ile buluşturmak.

“Yaşayın Yaşatalım!”

El Ele Destek Hareketi projesinin en büyük amacı pandemiden zarar görmüş ve destek almak isteyen bireyleri yardımseverlerle buluşturmak ve sosyal pazar yerine kayıtlı yerel esnafın sayısını artırmak.

Projenin bu fazında yardımlaşmanın toplumda önemli bir değer olduğuna dikkat çeken Mastercard ve İhtiyaç Haritası, ortak toplumsal bilinç ve sorumluluk gerektirdiği gerçeğinden yola çıkarak projenin devamında “Yayalım Yaşatalım” mesajı ile herkesi platformu kullanmaya davet ediyor. Bireysel olarak katılmak ya da tedarikçi olmak isteyenler için İhtiyaç Haritası ana sayfasındaki yönlendirmeleri izlemek ve kayıt olmak yeterli oluyor.

El Ele Destek Hareketi

El Ele Destek Hareketi kaç kişiye ulaştı?

“El Ele Destek Hareketi” sosyal pazar yerinin ilk 10 ili olan İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Gaziantep, Adana, Mersin, Trabzon, Elazığ ve Denizli’de hedeflenen yardım sayısına ulaşılmasının ardından projenin ikinci fazında da Edirne, Sakarya, Balıkesir, Antalya, Konya, Hatay, Şanlıurfa, Malatya, Erzurum, Ordu şehirlerindeki yerel ihtiyaçlar, yerel esnaflardan karşılandı.

Mastercard ve İhtiyaç Haritası “El Ele Destek Hareketi” kapsamında yaklaşık 4 ay gibi bir sürede hedeflenen sayının üstüne çıkılarak 8 bin 100 ihtiyaç sahibine ulaşıldı ve 300 esnaftan gıda ve hijyen paketleri temin edildi. Böylece gıda paketi ile 3 bin litre ayçiçek yağı, 3 ton un, 3 ton şeker, 1,6 ton çay, 3 ton pirinç, 3 ton bulgur, 1,6 ton tuz, 3 ton salça yardımında bulunuldu. Hijyen paketi ile de ortalama 7 bin ton toz deterjan, 3 bin litre şampuan ve bulaşık deterjanı, 4 bin litre diş macunu, 100 bin adet bulaşık süngeri, 25 bin adet el sabunu, 20 bin adet kağıt havlu, 2 bin litre kolonya yardımı yapılarak ekonomiye katkı sağlandı.

Sürdürülebilir bir iş modeli şeklinde devam edecek olan “El Ele Destek Hareketi”ne bireysel destekler sosyalpazaryeri.ihtiyacharitasi.org adresi üzerinden devam edecek. Ayrıca destek almak isteyen ihtiyaç sahipleri ve yerel işletmelerde aynı adres üzerinden başvuru taleplerini iletebilecekler.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>