Matter geleneksel akıllı ev standardı olmaya yaklaşıyor

0

Matter akıllı ev

Matter, Apple ve Google’dan iki büyük güncelleme ile akıllı ev için her yerde bulunan standart olmaya yaklaşıyor. Apple ilk olarak iOS 16’nın Matter’ı WWDC’de destekleyeceğini duyurdu, ancak şimdi gerçek dünya entegrasyonunun ilk işaretlerini görmeye başlıyoruz.

Yeni seçeneğin seçilmesi, “bağlı bir hizmete” eklenen Matter aksesuarlarını listeleyen bir sayfa açar. Tabii ki, şu anda bu liste boş olacak, çünkü son Matter standardı bu sonbaharda bir zamana kadar piyasaya sürülecek. Google ayrıca, geliştiricilerin Matter akıllı ev ürünleri oluşturmasına yardımcı olmayı amaçlayan Google Home Developer Console’u bu hafta piyasaya sürdü.

Bir blog gönderisinde Google, yeni konsolunun “Matter ile akıllı ve yenilikçi akıllı ev ürünleri oluşturmak için gereken her şeyi sağladığını” iddia ediyor. Matter özellikli akıllı ev ürünleri oluşturma sürecini basitleştirerek, cihazlarınızla yenilik yapmaya daha fazla, temel öğelere daha az zaman ayırabilirsiniz” ifadelerine yer verdi. Google Home Developer Console’un yanı sıra şirket iki yeni SDK’yı piyasaya sürdü:

Google Home Device SDK – açık kaynaklı Matter SDK’yı geliştirme, test etme ve pazara giriş araçlarıyla genişletir.

Google Home Mobile SDK – doğrudan Matter cihazlarıyla bağlanan Android uygulamaları oluşturmaya yönelik bir araç.

Apple ve Google’ın bu hafta yaptığı duyurular, Matter’ı akıllı evin tüm potansiyelini ortaya çıkarmak için bağlı cihazlar arasındaki engelleri yıkma hedefine çok daha yaklaştırıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>