Mazda’nın elektrikli otomobili üretime girdi

0

Mazda'nın elektrikli otomobili

Japon otomotiv şirketi Mazda’nın elektrikli otomobili için üretim süreci başladı. MX-30 isimli bu model, tamamen elektrikli olmasıyla dikkat çekiyor.

Mazda’nın elektrikli otomili: MX-30

Mazda, Asya’nın en büyük otomobil üreticileri arasında yer alıyor. Son yıllarda araç sektöründe yaşanan dönüşümü yakalamak isteyen Mazda, bunun için elektrikli otomobillere odaklanıyor.

Japon otomotiv şirketi Mazda, tamamen elektrikli aracı olacak MX-30 için üretim sürecini başlattı. Crossover bu model, artık üretim bandında yerini aldı.

Tam dolu batarya ile 200 km yol gidebilen bu araç, 35.5 kWh’lık bataryaya sahip. Aracın elektrik motoru ise 107 kW güce sahip. DC ile hızlı şarj olabilen aracın bataryası, 40 dakika gibi kısa bir sürede yüzde 80 şarj olabiliyor. Bu da uzun mesafeli sürüşlerde, sürücüler için önemli bir kolaylık sağlayacak. 2021 yılında ise MX-30’a menzil uzatıcı rotary motor da eklenecek.

Sonbahar aylarında Avrupa’da satışa çıkacak olan MX-30’un satış fiyatı ise 33.900 dolar olacak.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>