MEB ve Türkiye E-Spor Federasyonu’ndan önemli işbirliği

0

Millî Eğitim Bakanlığı ve TESFED arasında imzalanan iş birliği protokolü çerçevesinde  lise öğrencilerine yönelik ulusal ve uluslararası espor turnuvaları başta olmak üzere çeşitli çalışmalar yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye E-Spor Federasyonu  (TESFED) arasında,  öğrencilere 21. yüzyıl becerilerini kazandırmak, dijitalleşme ve teknoloji kullanımı konusunda bilinçlendirmek, teknolojinin zararlarından sportif ve pedagojik yaklaşımlarla uzak tutmak ve akademik olarak geliştirmek amacıyla bir işbirliği protokolü imzalandı.
Türkiye’de esporun gelişimi ve gençlerin doğru yönlendirilmesi için önemli bir adım olan protokole ilişkin TESFED’den yapılan açıklamaya göre,   Milli Eğitim Bakanlığı ile bir süredir devam eden istişareler sonucu imzalanan iş birliği protokolü, ulusal ve uluslar arası espor turnuvaları düzenlemek, broşür, kitapçık, tanıtım filmi benzeri materyaller hazırlamak dahil çeşitli çalışmalar yapılmasını öngörüyor.
Turnuva platformu olarak tercih edilecek oyunları belirlemek amacıyla, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, Ortaöğretim Mesleki ve Teknik Eğitim, Özel Öğretim, Din Öğretimi, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlükleri ile Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ve TESFED temsilcileriyle bir Teknik Kurul oluşturulacak.

Öğrenciler geleceğin meslekleri ile ilişkilendirilecek

Söz konusu protokol,  öğrencilerin espor aktiviteleri aracılığıyla sosyalleşmesi, madde bağımlılığından uzak tutulması, sosyal, bilişsel, duygusal beceriler edinmesi, takım kurma, takımda görev alma, takım içi iletişim, yapıcı rekabet, stres yönetimi, stratejik düşünce geliştirme ve planlama yapma gibi yetkinlikler edinmesi, espor aktiviteleri sonucunda elde edilecek verilerin öğrencilerin gelişim süreçlerinde değerlendirilmesi amacı taşıyor.
Espor kültürünün oluşturulması için çeşitli tanıtıcı ve bilgilendirici faaliyetlerin yapılması planlanan protokol ile ayrıca, öğrencilerin espor ekosistemine ait yayıncılık ve sunuculuk faaliyetleri ile yerli ve milli oyun  tasarımı ve geliştirme gibi çalışmalarda etkin görev almasının sağlanması, espor kültürünün yazılım ve donanım geliştirme, inovasyon, simülasyon, tasarım, savunma sanayi teknolojileri, dijital yayıncılık, proje yöneticiliği, girişimcilik, halkla ilişkiler ve marka yönetimi gibi geleceğin meslekleri ile ilişkilendirilmesi kariyer planlamalarına yardımcı olunmasının sağlanması amaçlanıyor.

Türkiye’de 1 milyon genç espor ile ilgileniyor

TESFED rakamlarına göre, Türkiye’de 1 milyonun üzerinde liseli genç espor ile ilgileniyor. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Bursaspor gibi Türkiye’nin önde gelen spor kulüplerinin espor takımları bulunuyor. E-spor, dünyanın birçok ülkesinde çocukları, gençleri ve aileleri; dijital konularla ilgili her alanı sportif kültürle bağdaştırarak bilinçlendirmek, dijital dünyada güvenli bir şekilde var olunması konusunda uyarmak, çocukların dijital becerilerini geliştirmek amacıyla yaygın şekilde kullanılıyor.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>