Meclis’te yüz tanıma sistemi

0

TBMM’de son yaşanan olaylardan sonra yüz tanıma sistemine sahip kameralar yerleştirildi

 Hatırlanacağı gibi, 14 Mayıs’ta terör örgütü DHKP-C ile ilişkili iki kişi TBMM’deki resepsiyon görevlisini rehin almaya çalışmıştı. Yaşanan bu olayın ardından TBMM’de güvenlik tedbirleri gözden geçirildi ve artırıldı. Bu kapsamda Meclis’teki ziyaretçi kapılarına yüz tanıma sistemleri yerleştirilmeye başlanacak. Şu an test aşamasında olan sistemin önemli günlerde TBMM’ye toplu girişlerde güvenlik görevlilerine büyük kolaylık sağlayayacağı belirtiliyor. Sistem sayesinde TBMM girişlerinde yapılan eylemlere katılanlar taranıp, GBT’leri çıkarılacak ve şüpheli kişilerin bilgileri anında güvenlik operatörüyle paylaşılacak.

Kameralarla aşırı jest ve mimikler incelenebiliyor

Yüz tarama sistemi ile yeni güvenlik tedbirleri arasında yer alan akıllı teknolojik güvenlik sistemi test çalışmaları da gerçekleştiriliyor. Bu sistemle; Meclis duvarlarından herhangi bir canlı atladığında veya geçiş yaptığında belirlenebilecek. Bununla birlikte, TBMM’nin içinde bulunduğu alanda 360 derece çekim açısına sahip 500’den fazla kamera yerleştirildi. Bu kameralarla TBMM 24 saat takip ediliyor ve termal ve akıllı kameralar sayesinde bazı vakalarda davranış tespitleri için kullanılıyor. Örneğin; aşırı gülen, aşırı tedirgin ve benzeri davranışlarda bulunanların davranışları kamera ile belirlenebiliyor. Ayrıca şüpheli jest ve mimikler de incelenebiliyor.  

Haber Merkezi

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>