Media Markt’tan e-atık duyarlılığı

3

Media Markt, çevreye verilen zararı en aza indirmeyi hedeflediği e-atık uygulamasıyla mağazalarında toplanan pil, toner, floresan ve CD gibi kullanılmış ürünleri geri dönüşüme kazandırıyor. Bilgilendirici broşürlerle müşterilerini bilinçlendiren Media Markt, ayrıştırılmış toplama yöntemiyle topladığı atık parçaları, diğer elektronik cihazların yapımında kullanmanın yanı sıra ekonomiye de katkı sağlıyor .

Çevreye karşı duyarlı davranarak toplumda bilinç yaratmanın gelecek açısından çok önemli olduğuna dikkat çeken ve bu doğrultuda başlattıkları e-atık projesine değinen Media Markt CEO’su Bülent Gürcan; “2009 yılında başlattığımız elektronik atık toplama projemiz ile her mağazamızda belli büyüklüklerde üniteler yerleştirerek elektronik atıkların burada birikmesini sağlıyoruz. Müşterilerimiz tarafından ünitelere geri dönüştürülmesi amacıyla bırakılan telefon, beyaz eşya, televizyon, DVD gibi ürünlerin tehlikeli kısımlarını aldırarak tekrar kullanılabilir hale getiriyoruz” dedi. 2013 yılında toplam 21 ton, 2014 Haziran ayından bu yana ise 2,5 ton atık toplandığına değinen Gürcan “Elektronik atıklarla ilgili müşterilerimizi teşvik etmek ve bu işi sahiplendiğimizi göstermek amacıyla e-atık getiren müşterilerimize teşekkür sertifikası veriyoruz. Bunun yanı sıra mağazalarımızdaki “Eve teslimat” sistemiyle, müşteri adresinde ürün teslimi sırasında talep doğrultusunda, eski ürünleri alarak geri dönüşüme kazandırabiliyoruz” dedi.

Yorumlar

  1. Mağazaların bir poşet dolusu pille müşteri kabulu, yol boyu radyasyon olasılığını ve mağazaların potansiyel hijyenini tehlikeye atacaktır ki; buda radyasyonu yaymaktan başkasına yaramaz.

    Mağaza/şirket etkinlikleriyle bilinçlenme kısmen olacaktır. Zira aksi sosyalitemiz için Opet’in söyleyecekleri var.*
    *[Terminal ve garlarda temiz hijyen/temiz WC kampanyası]

    1. Kullanılmış piller radyasyon yaymaz ki ne alakası var :) Pilin içi açılmadığı sürece herhangi bir sorun da olmaz. Bu gibi konuları öğrenip ondan sonra yorum yapmak daha iyidir :)

  2. Kullanılmış pillerin radyatik tehlikeleri üzerine yazılmış binlerce makaleyi sevgili Ahmet’in düşüncesiyle çöpe atmamız gerekiyor! Keşke söylediğiyle ilgili yüzbinlerce makaleyi de okuyabilseydik. Oysa gerçek böyle değildir. gerçeği öğrenmeye ve ukalalık yapmaya gerek yoktur. Çünkü gerçek ortadadır: Kullanılmış piller tehlikelidir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>