Techinside Google News
Techinside Google News

Mediatek, Arm’ın yeni teknolojisini kullanacak

MediaTek, Arm'ın yeni ürünlerini duyurduğu blogunda, yeni yongaların kendi gelecek nesil akıllı telefonlarının performansını artırmaya yardımcı olacağını söyledi
- Advertisement -

SoftBank Group Corp bünyesinde bulunan yonga tasarımcısı Arm, mobil cihazlar için yeni bir teknoloji sundu, Tayvanlı akıllı telefon yonga üreticisi MediaTek ise bir sonraki nesil ürünü için bu teknolojiyi kullanacaklarını açıkladı.

Mediatek, uzun bir süredir düşük ve orta seviyeli akıllı telefon yongaları tedarikçisi olarak faaliyet gösterdi, şimdi rakibi Qualcomm tarafından hakimiyet kurulan premium akıllı telefon yongaları pazarına girmeye çalışmakta. Arm ile Qualcomm, yonga lisanslama anlaşmaları konusunda geçen yıldan bu yana hukuki bir mücadele içinde.

Arm’ın yeni ürünlerini duyurduğu blogunda, MediaTek yeni yongaların kendi gelecek nesil akıllı telefonlarının performansını artırmaya yardımcı olacağını belirti.

SoftBank’ın hisseleri Tokyo’da geçen yıldan daha fazla bir süredir görülen en büyük artışla %8 değer kazandı. MediaTek‘in hisseleri ise %1,1 arttı.

Arm, yonga tasarımcılarının kendi donanımlarını oluşturmak için kullandıkları şematikleri (blueprints) satıyor. Şirket, video görüntü işleme ve yapay zeka uygulamaları için Immortalis-G720 adlı bir yonga ve Tayvan’daki Computex konferansında mobil cihazın beyni olacak Cortex-X4 adlı bir işlemciyi piyasaya sürdü.

Arm, her iki yeni yonganın da önceki nesillerine göre %15 daha iyi performansa sahip olduğunu belirtti ve Cortex-X4’ün %40 daha az güç tükettiğini söyledi. Bu, batarya kullanım süresini uzun tutması gereken akıllı telefonlar için önemli bir özellik.

Arm ayrıca, Cortex-X4’ü Tayvan Semiconductor Manufacturing Co (2330.TW) fabrikasında “tape out” olarak ürettiğini belirtti. Bu, bir çipin fabrikada üretilmesi anlamına gelir ve genellikle nihai çipi satan yonga tasarımcıları tarafından gerçekleştirilen maliyetli bir süreç.

Brifing sırasında “tape out” teriminin, Arm’ın uzun süredir devam eden iş modeli olan yonga üreticilerine şematik sağlama yerine çip üretimi yapma anlamına gelip gelmediği sorulduğunda, Arm’ın Müşteri İş Birimi Genel Müdürü Chris Bergey, bu adımın bazen müşteriler için yeni üretim teknolojilerini test etmek amacıyla atılan bir adım olduğunu belirtti.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir