Techinside Google News
Techinside Google News

MediaTek ve Nvidia telefon teknolojisini otomobillere getirecek

Nvidia, GPU ve yapay zeka uzmanlığı sayesinde otomotiv dünyasında zaten yoğun bir şekilde yer almakta ve Dimensity Auto üzerinde MediaTek ile birlikte çalışacak. Üretilen otomobil içi eğlence sistemleri ayrıca Nvidia'nın Drive OS yazılımını kullanacak
- Advertisement -

MediaTek, OnePlus Nord N300, Asus ROG Phone 6D gibi telefonlara güç sağlayan akıllı telefon yonga setleriyle en çok tanınan şirket. Ancak şimdi otomotiv endüstrisinde daha fazla rol almayı hedefliyor ve bu cihazlardan elde ettiği bilgi birikimini kullanacak.

MediaTek, Computex 2023 ticaret fuarında Dimensity Auto platformunu ve Nvidia ile bir ortaklık duyurdu – ve ikili yakında dünya çapında araçlarda birlikte güçlerini sergileyecek.

MediaTek sadece telefonlar için yonga setleri üretmiyor. Akıllı evde birçok yaygın cihaz, MediaTek işlemcilerini kullanmakta. Bunlar arasında birçok akıllı televizyon, Amazon Alexa cihazları ve Peloton egzersiz bisikleti yer almakta. Ancak mobil sektör, MediaTek’in otomobillerde de başarı bulabileceği inancının büyük bir rol oynadı. Telefonlarda çalışırken öğrendiği birçok şeyi araç içerisinde de kullanacak.

 • Yeni MediaTek Dimensity 7200, orta segment telefonlara üst düzey teknoloji getiriyor.
 • MediaTek’nin T800 yonga seti, daha önce hiç olmadığı kadar çok cihaza ultra hızlı 5G bağlantısını getirecek.
 • MediaTek’in Dimensity 1080 yonga seti, 200MP telefon kameralarını kitlelere sunacak.

MediaTek’in Dimensity Auto Connect sistemi, 5G bağlantısı, Wi-Fi, Bluetooth ve uydu bağlantısını otomobillere getirecek – ki bunların hepsi zaten telefonlarda kullanılan teknolojiler. Taşıt farklı olsa da, temel teknoloji çok da farklı değil. Dimensity Auto Cockpit sistemi, MediaTek’in televizyonlara, telefon ekranlarına ve telefon kameralarında kullanılan görüntü işlemcilerine (ISP) dahil ettiği teknolojileri kullanacak.

Nvidia, GPU ve yapay zeka uzmanlığı sayesinde otomotiv dünyasında zaten yoğun bir şekilde yer almakta ve Dimensity Auto üzerinde MediaTek ile birlikte çalışacak. Üretilen otomobil içi eğlence sistemleri ayrıca Nvidia’nın Drive OS yazılımını kullanacak. Özellikle Dimensity Auto Drive sistemi ve Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri (ADAS) üzerinde durulacak. MediaTek şu anda da otomobillerle ilgili çalışmalara katılıyor, ancak hedeflediği düzeyde değil. Şirkete göre, yeni bir itiş bu çözümlerin birçoğunu birleştiren yeni bir sistem oluşturacak ve Nvidia ile yapılan ortaklık, hızla değişen sektöre hazırlanmalarına yardımcı olacak.

Nvidia’nın CEO’su ve kurucusu Jensen Huang, “MediaTek’in sektör lideri sistem-on-chip’i ve Nvidia’nın GPU ve yapay zeka yazılım teknolojilerinin birleşimi, lüksten giriş seviyesine kadar tüm araç segmentleri için yeni kullanıcı deneyimleri, geliştirilmiş güvenlik ve yeni bağlantılı hizmetlerin mümkün olmasını sağlayacak” dedi.

MediaTek CEO’su Rick Tsai ise şunları ekledi: “Bu ortaklıkla, işbirliği vizyonumuz otomotiv endüstrisi için küresel bir tek nokta çözümü sağlamak ve her zaman bağlantılı, akıllı araçların gelecek neslini tasarlamak.”

Henüz her iki şirket de hangi otomobil üreticileriyle çalıştıkları konusunda bilgi paylaşmıyor veya tam lansmanın ne zaman olacağını belirtmiyor, ancak beklenen yonga üretiminin 2026’da başlayacağı ve 2027 model yılı araçlar için donanımın hazır olacağını belirti. Bu, küresel bir çözüm olacak ve ikili dünya çapındaki üreticilerle çalışmayı hedefliyor.

MediaTek, dünya çapında mobil yonga setleri konusunda birinci sırada yer alsa da, rakibi Qualcomm’un kendi Qualcomm Automotive çözümü bulunmakta ve Counterpoint Research’e göre, 2022 sonunda 5G bağlantılı araç çözümü %80’lik bir pazar payına sahip oldu.

  Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

  SON VİDEO

  TÜMÜ
  00:10:19

  Çip krizi ne zaman bitecek? 

  YORUM YAP

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  İlginizi çekebilir