Mega teknoloji kenti Neom

1

Mega teknoloji kenti

Neom isimli mega teknoloji kenti, 500 milyar dolarlık yatırımla tarihin en pahalı projesi olacak. Bu kentte, insandan daha çok robotlar olacak.

Suudi Arabistan’da mega teknoloji kenti

Suudi Arabitan’ın Veliaht Prensi Muhammed bin Selman tarafından başlatılan ve 2017 yılında duyurulan, teknoloji odaklı mega kent projesi her anlamda tarihe geçecek. Neom isimli kent, 26.5 bin kilometrekarelik alana kurulacak ve Katar, Lübnan gibi ülkelerden daha büyük olacak.

İlk aşamasının 2025 yılında tamamlanması planlanan proje için toplamda 500 milyar dolarlık yatırım yapılacak. Neom’da uçan taksilerle ulaşım sağlanacak, robot çalışanlar yer alacak ve yapay yağmurlar yağacak. Ayrıca geceleri gökyüzünü yapay ay aydınlatacak.

Büyük bir çöl üzerine kurulacak olan bu şehirde yapay yağmurlar yağacak. Öğrenciler hologram öğretmenlerden ders alacak. Şehirde, insandan daha fazla robot yaşayacak. Bu projeye göre insanlar, dünyanın en yüksek maaşlı işlerinde çalışacak.

Neom projesinin, tüm bu özellikleriyle sosyolojik açıdan da önemli bir test merkezi olacağını söyleyebiliriz. Ancak tüm bu çalışmaları görmek için biraz daha beklememiz gerekecek.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorumlar

  1. Avatar

    Neom da hizmet etmek isterim

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>