Meksika Merkez Bankası Bitcoin’e takas aracı dedi

0

Meksika Merkez Bankası Bitcoin

Meksika Merkez Bankası Bitcoin’i para birimi olarak değil, takas aracı olarak görüyor. Leon, Bitcoin hakkında düşüncelerini paylaştı.

Meksika Merkez Bankası Bitcoin’e mesafeli yaklaşıyor

Meksika Merkez Bankası şefi yaptığı açıklamada, Bitcoin’in “gelişmiş” itibari paradan daha çok bir takas aracı gibi olduğunu söyledi. Bitcoini yüksek riskli bir yatırım ve zayıf bir değer deposu olarak nitelendirdi.

Meksika Merkez Bankası’ndan Alejandro Diaz de Leon’un yorumları, Meksika’nın dijital para birimini paralel yasal ihale olarak kabul etmede yakın zamanda El Salvador’u takip etmeyeceğini gösteriyor. Diaz de Leon, “Bir mal veya hizmet karşılığında kim Bitcoin alırsa, bu işlemin bir takas oluyor. Takasa daha çok benzediğine inanıyoruz çünkü o kişi bir malı bir malla değiş tokuş ediyor, ancak bir mal için gerçekten para değil” dedi.

Banxico patronu, bir kripto para biriminin para olarak kabul edilebilmesi için güvenilir bir ödeme yöntemi olması gerektiğini savundu. Bitcoin’in de değerini koruması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Diaz de Leon, kripto para birimlerinin değerinin genellikle bir günde çılgınca sallandığına dikkat çekerek, “İnsanlar satın alma güçlerinin, maaşlarının bir günden diğerine yüzde 10 artmasını veya düşmesini istemeyecek. Satın alma gücü için bu oynaklığı istemiyorsunuz. Bu anlamda, bu iyi bir değer güvencesi değil” dedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>