Mercedes elektrikli otomobilini Eylül’de gösterecek

Mercedes’in Tesla’ya rakip olarak konumlandıracağı, uzun zamandır merakla beklenen elektrikli otomobili, Eylül ayında görücüye çıkacak. Alman otomotiv devinin, elektrikli otomobillere bakış açısını büyük oranda değiştireceği düşünülen aracı sedan formatında olacak. Aracın fiyat bakımından elektrikli otomobil algısında büyük bir kırılma yaratması beklenmiyor ancak dünyada elektrikli otomobil pazarını elinde tutan Tesla’nın ilk kez önemli bir rakiple karşılaşmasını sağlayarak rekabetin oluşmasına katkı sağlayacağı için Mercedes’in elektrikli otomobili büyük önem taşıyor.

Yeni araç, 2016 Eylül’ünde basın önüne çıkacak olsa da, ilk kullanıcısına ulaşması ve otoyollara kavuşması 2018 yılını bulacak. Fiyat olaraksa Tesla’nın Model S’iyle aynı seviyede olması bekleniyor. Elbette, yüksek fiyatlı bir otomobil olarak, Alman otomotiv devinin yüksek lüks standartlarına uygun, etkileyici bir modelin ortaya çıkacağı düşünülüyor.

Almanya’da elektriğin neredeyse bedava seviyesine yaklaşması hatta bazı bölgelerde, temiz enerji teknolojileri ile üretilen elektriğin bazı dönemlerde tüketimin çok üzerine çıkması nedeniyle Almanya hükumeti belli günler için halka para ödeyerek elektrik tüketimine teşvik etmeye çalışıyor. Yani Almanlar yılın bazı günlerinde elektrik tükettikleri için para ödemiyor, para alıyorlar. Almanya’nın 2025 için koyduğu hedeflerde de, petrol türevleriye çalışan tüm otomobillerin satışının yasaklanması ve tamamen elektrikli otomobil satışına dönülmesi yer alıyor. Dolayısıyla Alman otomobil üreticileri kendilerini tüm güçleriyle elektrikli modeller geliştirmeye adamış durumdalar. Volkswagen sadece birkaç gün önce, tamamen elektrikle çalışan bir Golf konseptini tanıttı. BMW’nin hali hazırda ‘i’ serisi tamamen elektrikli motordan oluşuyor ve firma şimdi bu seriyi ana üretim serisi haline getirmek istiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz