Mercedes ev pillerinin fiyatı belli oldu

0

Tesla’nın Powerwall isimli ev pili ürününü tanıtmasıyla aynı dönemde kendi pilini tanıtan Mercedes, ürünün fiyatı ve satın alma koşulları gibi konular hakkında bilgi vermemişti.

Güneş panelleri veya rüzgar jeneratörleri gibi temiz enerji kaynaklarından gelen fazla elektriği depolayabilecek ve enerji üretilmediği dönemde kullanılmasını sağlayacak olan ev pilleri aynı zamanda şehir şebekesine elektrik satmayı da mümkün kılıyor. Öte yandan temiz elektrik üretimi yapmasa da ev sahiplerinin elektriğin ucuz olduğu saatlerde bataryalarını doldurmalarını ve pahalı olduğu saatlerde evin elektrik ihtiyacını bataryadan karşılamaları da ikinci bir senaryo.

Tesla kendi Powerwall ürününü ABD’de ön satışa çıkardığında sipariş rekoru kırarken, siparişleri yetiştirmek için Gigafactory isimli dev bir pil üretim fabrikası da kuruyor. Mercedes ise temiz enerjiye büyük ilgi gösterilen Almanya’dan başlamak üzere kendi pillerini tüm Avrupa ve dünyaya satmayı planlıyor. Bilindiği üzere, Almanya’da son dönemde temiz enerji üretimi nedeniyle ülke çapındaki elektrik şebekesinde büyük fazlalar veriliyor ve devlet fazla üretimin şebekeye zarar vermemesi için, elektrik tüketimini arttırmak amacıyla belli tarihlerde tüketim yapan vatandaşlara para ödeme uygulamasına gidiyor.

Tesla gibi ev pilini ön siparişe açarak satışa başlamayan Mercedes fiyat açıklamak konusunda aceleci davranmamış ve ülke çapında detaylı fizibilite çalışması yapacağını vurgulamıştı. Şimdi ise ev pillerinin fiyatları ve satış koşulları netleşmiş görünüyor. Mercedes resmi duyuru yapmasa da firmadan sızan bilgiler, cihazların piyasaya çıktığında 9-10 bin dolar fiyat aralığında olacağını söylüyor. Bu fiyata inverter ve kurulum ücretleri de dahil olacak.

Otomobil devinin yeni ev pili ürünü, tek bataryada 2,5 kWh enerji depolayabiliyor ve sekiz üniteyi yan yana getirerek 20 kWh depolama kapasitesine çıkılabiliyor. ABD’de bir kişinin günlük elektrik tüketimi ise 30 kWh olarak ölçülüyor. Teslanın Powerwall’ı ise ABD standartlarına daha uygun görünüyor. Toplamda 58 kWh enerji depolayan Powewall’ın bir modülü 6,4 kWh enerji depolayabiliyorken fiyatı ise 7000 dolara geliyor. Cihaza gelen tüm elektriğin depolanmadığını ve bir bölümünün evin ihtiyaçları için kullanıma aktığını da hatırlamak gerekiyor. Hiç kullanım olmadığında eve gelen tüm elektrik enerjisi pillerde birikiyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>