Mercedes kendi pil fabrikasını kuruyor

1

Elektrikli otomobillerin ve elektrik ekonomisinin bel kemiğini oluşturan lithium-ion pillerinin dünyadaki üretim kapasitesinin çok sınırlı olduğunu biliyoruz. Tesla bu handikabı geçmek ve dünyanın Lithium-ion pil üreitm kapasitesini ikiye katlamak için dünyanın en büyük fabrikası olacak Gigafactory’nin inşaatını bitirmek üzereyken, şimdi benzer bir fabrikayı Mercedes de inşa etmeye başladı.

Tek rakibi Tesla

Mercedes’in üreticisi Daimler’in inşa ettiği dev fabrika Almanya’da Kamenz şehrinde yer alıyor. Fabrikanın toplam maliyeti ise 562 milyon dolar olacak. Fabrikanın ana amacı Mercedes’in yakın gelecekte ihtiyaç duyacağı pilleri üretmek olacak. Aynı zamanda Almanya’da iç pazarın pil ihtiyacına cevap verecek olan fabrika, Mercedes’in temiz enerji kullanımı desteklemek için ürettiği duvar tipi ev pillerini de üretecek. Tesla da Powerwall isimli rakip bir ürünü ABD’de piyasaya sürüyor. Daimler’in ev tipi bataryaları da Kaliforniya’da güneş enerjisi sistemleri pazarlayan Vivint Solar ile ABD pazarında müşteri arayacak.

Mercedes’in yeni fabrika inşaatını ziyaret eden Almanya Başbakanı Merkel de bu yatırımın ne kadar önemli olduğunun altını çizerek yeni pil fabrikası sayesinde Alman otomobil üreticinin 1000 km menzile sahip elektrikli otomobiller üreterek dünyada önemli bir avantaja sahip olacağının altını çizdi.

 

 

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>