Mercedes uçan taksiye yatırım yaptı

1

İnsan taşıyacak 4 pervaneli drone formundaki ilk uçan taksiler geçtiğimiz aylarda Dubai’de hizmete girmişti. Bir otelin terasındaki bahçede yer alan restorana müşterileri drone’lar ile taşımaya izin veren Dubai yönetimi bu uygulamayı şehir içinde uçan taksi uygulaması olarak genişletmeyi de istiyordu.

Benzer bir teknoloji geliştiren Alman drone taksi üreticisi Volocopter, Almanya’nın dev otomobil üreticisi Daimler’den yatırım alarak, bu alanda umut vadeden şirketler arasındaki yerini sağlamlaştırdı.

Daimler’den toplam 30 milyon dolarlık yatırım alan Volocopter elektrikli motorları ile dikey olarak kalkıp inebilen drone taksileri sayesinde, büyük şehirlerdeki ulaşımı kolaylaştırmayı hedefliyor. Volocopterler şimdilik bir pilot kontrolünde uçuyor olsalar da üretici drone’ları otonom hale getirmek istiyor.

Firma ayrıca sene sonunda Dubai’de düzenlenecek bir fuarda insan taşıyan taksi drone’larını sergileyecek ve artık Mercedes destekli bir firma olarak Dubai yönetimi ile anlaşma sağlamaya çalışacak. Dubai yönetiminin de bu konuda dünyada ilk olmak isteği düşünülürse, 2018’e girdiğimizde Dubai’de şehrin bir ucundan diğerine insan taşıyan otonom drone’larla karşılaşabiliriz.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>