Merkez Bankaları kripto paralar için çalışıyor

0

Merkez Bankaları kripto para

Kripto paralar, günümüz piyasasında yıkıcı bir yenilik halini alıyor. Merkez Bankaları kripto paralar için çalışmalarını sürdürüyor.

Merkez Bankaları kripto para stratejisini belirliyor

Ekonomi dünyasında yaşanan dijitalleşme, yönetici kurumların bu alanda zorunlu olarak yenilikçi adımlar atmasını gerektiriyor. Merkez Bankaları ilk etapta karşı çıksa da kripto paralara yönelik stratejilerini belirlemeye çalışıyor.

Uluslararası Ödemeler Bankası tarafından yapılan inovasyon konferansında, FED yetkililerinin MIT ile dolar bazlı bir CBCDC yani merkez bankası dijital para birimi üzerinde çalıştığı açıklandı. Henüz detaylar netleşmedi ancak bu açıklamayla, Merkez Bankalarının dijital para birimi üzerinde çalıştıkları resmileşmiş oldu.

Bu dijital para biriminde ‘kimliği belirsiz’ madenciler ekonomi ağından çıkarılmış olacak. Paradaki kodlar direkt olarak FED tarafından geliştirilecek.

Eğer Merkez Bankaları kendi dijital para birimlerini çıkarırsa, geleneksel bankalar günümüzdeki aracı sistemin dışında kalabilir. ABD’de ortaya çıkan bu adım, Çin’in Dijital Yuan’ına karşı hamle olarak görülüyor. Ayrıca Tesla gibi dev bir şirketin de Bitcoin ile satışları kabul etmesi, zorunlu bir dönüşümü beraberinde getiriyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>