Messenger’a yeni şifreleme yeteneği geliyor

0

Facebook, kullanıcıların mesajlarını daha sıkı güvenlik önlemleriyle iletmek için Messenger’da opsiyonel bir şifreleme yeteneğini test ediyor.

WhatsApp’ta olduğu gibi uçtan uca şifrelemeyi mümkün kılacak bu yeni özellik, kullanıcının tercih etmesi halinde devreye girecek ve mesajı alan kişi, sadece tek bir cihazdan mesajını okuyabilecek. Örneğin, hem tabletinden hem de telefonundan Messenger hesabına ulaşabilen alıcı, bu cihazlardan sadece biriyle mesajı görebilecek, diğer cihazda ise mesajın okunduğunu ve bu cihazda açılamayacağını belirten bir uyarı olacak. Böylece kullanıcının Facebook hesabını başka bir hesaptan gizlice izleyen biri varsa bile, mesajı okuması mümkün olmayacak.

Gönderen dilerse mesaja zaman sınırı koyabilecek ve söz konusu mesaj belirlenen zaman geldiğinde kendisini yok edecek. Mesajlar Facebook sunucularında da tutulmayacak ve şifreli mesajları Facebook’un bile görmesi mümkün olmayacak. Dolayısı mahkemeler Facebook’tan hesaba erişim kararı çıkarsalar bile, mesajlarda yeni yazdığını okuyamayacaklar.

Yeni özellik test aşamasından sonra tüm dünyada kullanıcılara açılacak.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>