Techinside Google News
Techinside Google News

Meta, AR teknolojisi için Magic Leap ile lisans anlaşması peşinde

Meta, yakında kalabalıklaşacak AR alanında Apple ve diğer yeni girişimlere karşı önde kalmak için Magic Leap'le ortaklık kurmayı planlıyor
- Advertisement -

Meta, yakında kalabalıklaşacak AR alanında Apple ve diğer yeni girişimlere karşı önde kalmak için Magic Leap’le ortaklık kurmayı planlıyor. İki şirketin erken aşamada görüşmelerde olduğu belirtiliyor. Financial Times’a göre, iki şirket çok yıllık bir fikri mülkiyet lisanslama ve imalat anlaşması imzalamak için görüşmelerde bulunuyor.

Müzakerelerle ilgili detaylar sınırlı olsa da, kaynaklara göre olası bir ortaklık ortak geliştirilmiş bir başlık üretmeyi beklemiyor. Bunun yerine, bir anlaşma Magic Leap’in Meta’ya optik teknolojisinin bazılarına erişim sağlamasını görebilir. Ortaklık ayrıca, start-up’ın Meta cihazlarının imalatına yardımcı olmasını da içerebilir, böylece teknoloji devinin VR başlıklarını Çin’e olan bağımlılığını azaltma baskısı olduğu bir dönemde daha fazla yerel olarak üretmesine olanak tanınıyor.

Magic Leap, Financial Times’a ortaklıkların Magic Leap için “önemli bir iş kolu ve büyüme fırsatı” haline geldiğini belirttiyor. Ayrıca, geçen yıl “Magic Leap İçin Neler Gelecek” başlıklı bir blog yazısında CEO Peggy Johnson, şirketin “endüstrinin her kesiminden IP’mizi lisanslamak ve kendi karma gerçeklik teknolojilerini başlatmak isteyenlerin optik üretmek için patentli imalat sürecimizi kullanmak istediklerine inanılmaz bir ilgi gördüğünü” ifade ediyor.

Raporun zamanlaması birkaç nedenle dikkat çekicidir. Meta, CEO Mark Zuckerberg’in hesaplama alanının geleceği için harcadığı tüm paralar için yatırımcılardan baskı altında. Şirketin metaverse projelerinin hepsinden birkaç yıl daha kar elde etmesi beklenmiyor. Aynı zamanda, Reality Labs bölümüne yıllık olarak yaklaşık 10 milyar dolar harcıyor. Ayrıca, Apple’ın önümüzdeki ay WWDC geliştirici konferansını düzenleyeceği zaman AR başlık pazarına girmesi geniş çapta bekleniyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir