Techinside Google News
Techinside Google News

Meta California eyaletine rest çekti!

Meta, teknoloji şirketlerinin yayıncılara ödeme yapmaya zorlayan bir yasanın geçmesi durumunda haber içeriğini kaldıracağını duyurdu
- Advertisement -

Meta Platforms, California eyaletinde, teknoloji şirketlerinin yayıncılara ödeme yapmaya zorlayan bir yasanın geçmesi durumunda haber içeriğini kaldıracağını duyurdu.

Önerilen California Gazetecilik Koruma Yasası, yerel haber sektöründeki düşüşü tersine çevirmeyi hedefleyen “çevrimiçi platformların”, hizmetlerinde görünen haber sağlayıcılarına “haber kullanım ücreti” ödemesini gerektirecek.

Meta sözcüsü Andy Stone, bir tweetle yapılan açıklamada ödeme yapısı için “rüşvet fonu” ifadesini kullanarak ve bu yasanın öncelikle “California yayıncılarına yardım bahanesi altında büyük, başka eyaletlerden medya şirketlerine” fayda sağlayacağını belirtti.

Bu ifade, Meta’nın özellikle California yasasıyla ilgili ilk açıklaması olmasına rağmen, şirketin ABD dışındaki ülkelerde ve federal düzeyde haber yayıncılarına tazminat konusunda benzer mücadeleler yürüttüğünü gösteriyor.

Aralık ayında, Stone, ABD Kongresi’nin önerilen California yasasına benzeyen bir yasayı geçirmesi durumunda Meta’nın platformundaki haberleri tamamen kaldıracağını belirtti.

Şirket, Kanada’da önerilen yasal düzenlemeye karşılık olarak haberleri geri çekme tehdidinde bulunuyor. Aynı şekilde, Google’ın sahibi olan Alphabet de, Kanada arama sonuçlarından haber makalelerine yönelik bağlantıları kaldıracağını belirtti.

Avustralya’da uygulanıyor

Bu öneriler, 2021’de Avustralya’nın kabul ettiği çığır açan bir yasa ile benzerlik gösteriyor. Bu yasa aynı zamanda Facebook ve Google’ın hizmetlerini kısmalarıyla ilgili tehditlere yol açtı.

Her iki şirket de, yasaya yapılan değişikliklerin ardından Avustralya medya şirketleriyle anlaşmalara vardı, ancak bu çekişme sürecinde Facebook’un haber beslemeleri kısa bir süreliğine Avustralya’da kapatıldı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir