Techinside Google News
Techinside Google News

Meta güvenlik açıklarını hedef alıyor olabilir!

Yeni iddialara göre Meta güvenlik açıklarını hedef alıyor olabilir. Platformun, gençlerin zayıf yönlerini kullandığı iddia ediliyor.

Devletler, Meta’nın gençlerin güvenlik açıklarından yararlanmak için tasarladığı ürünler iddia ediyor. Meta Platforms, şirket içi belgelere atıfta bulunularak yeni düzenlenmemiş yasal başvurulara göre, sosyal medya ürünlerini genç kullanıcıların beyinlerindeki bilinen zayıflıklardan yararlanacak şekilde tasarlamaya çalıştı.

Meta güvenlik açıkları için gençleri inceliyor iddiası

Başvurulara göre şirket içi 2020 Meta sunumu, şirketin gençlik psikolojisinin gençleri “dürtüye, akran baskısına ve potansiyel olarak zararlı riskli davranışlara yatkın” kılan kısımlarından yararlanmak için ürünlerini tasarlamaya çalıştığını gösteriyor. Belgelere yapılan referanslar başlangıçta Ekim ayı sonlarında 41 eyaletten oluşan bir koalisyon üyeleri ve Columbia Bölgesi tarafından açılan davada, Meta’nın kasıtlı olarak Facebook ve Instagram’ı genç kullanıcılara zarar veren bağımlılık yapıcı özelliklerle donattığı iddiasıyla açılan davada düzeltmeler yapıldı. Meta, redaksiyon yapılmamış bir versiyonun sunulmasını onayladı.

- Advertisement -

Düzenlenmemiş dosyaya göre Meta sunumunda, “Gençler ‘iyi hissetme’ dopamin etkileri konusunda doyumsuz. Be zaman genç kullanıcılarımızdan biri beklenmedik bir şey bulsa, beyinleri onlara bir dopamin darbesi gönderiyor” diyor. Gençlerin refahı sorunlarıyla ilgilenen bazı Meta yöneticilerinin şirket içinde refah endişelerinin özellikle genç gençler için belirgin olduğu kabul edildi.

Instagram’ın politika başkanı Karina Newton, başsavcı tarafından alıntılanan Mayıs 2021 tarihli bir e-postada “Instagram’ın genç gençler için sağlıksız olduğunu düşünenler ‘düzenleyiciler’ veya ‘eleştirmenler’ değil; araştırmacılardan akademik uzmanlardan ebeveynlere kadar herkes düşünüyor” diye yazdı. Meta, ürünlerini gençler için bağımlılık yaratacak şekilde tasarlamadığını söylüyor.

Şirketin sözcüsü Stephanie Otway: “Şikayet, seçici alıntılar ve özenle seçilmiş belgeler kullanarak çalışmalarımızı yanlış tanımlıyor” dedi. Düzenlenmemiş mahkeme dosyalarına göre Meta’nın ergenlik çağındakilerin Facebook ve Instagram kullanımına da göz yumduğu iddia ediliyor.

Eyaletler, Meta’nın platformunun, hem Meta’nın kuralları hem de federal yasalar nedeniyle genellikle platformdan men edilen 13 yaşın altındaki çocukların kullanımına karşı zayıf korumalara sahip olduğunu uzun zamandır bildiğini iddia ediyor. Şirket algoritmaları, ABD’de Meta’nın dört milyon kadar reşit olmayan kullanıcısı olduğunu tahmin ediyor. Şikayete göre Meta, reşit olmayanların kullanımına sınırlama getirmek yerine “Instagram’ın 11 ve 12 yaşındaki demografik gruplara nüfuzunu gösteren” grafikler oluşturdu.

Bazı üst düzey yöneticiler, reşit olmayanların kullanımına yönelik sıkı önlemlerin Meta’nın işine zarar verebileceği ihtimalini dile getirdi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir