Techinside Google News
Techinside Google News

Meta , ilk Threads davası ile karşı karşıya!

Meta Gözetim Kurulu artık kapsamını şirketin en yeni platformu Instagram Threads'i de kapsayacak şekilde genişletti.
- Advertisement -

Davaları dinleyen ve ardından emsal teşkil eden içerik denetleme kararları veren bağımsız bir temyiz kurulu olarak tasarlanan Meta Gözetim Kurulu, bugüne kadar Facebook’un Donald Trump’ı yasaklaması, COVID-19 yanlış bilgilendirmesi, meme kanseri fotoğraflarının kaldırılması ve daha fazlası gibi davalara karar verdi.

Artık kurul, Meta’nın Twitter/X rakibi Threads’ten kaynaklanan davaları dinlemeye başladı.

Bu, Threads ile X gibi rakipler arasında önemli bir ayrım noktası; burada Elon Musk ve diğer kullanıcılar, normalde hafif olan denetimini tamamlamak için Community Notes’un kitle kaynaklı bilgi kontrollerine büyük ölçüde güveniyorlar. Ayrıca Mastodon ve Bluesky gibi merkezi olmayan çözümlerin platformlarındaki denetleme görevlerini yönetme biçiminden de çok farklı.

Merkezi olmayan yönetim, topluluk üyelerinin kendi denetleme kurallarıyla kendi sunucularını kurmalarına olanak tanır ve onlara, içeriği yönergelere aykırı olan diğer sunuculardan ayrılma seçeneği sunar.

Yeni kurulan Bluesky aynı zamanda istiflenebilir moderasyona da yatırım yapıyor; bu, topluluk üyelerinin kendi moderasyon hizmetlerini oluşturup çalıştırabileceği anlamına geliyor; bu hizmetler, her bir kullanıcı için kişiselleştirilmiş bir deneyim oluşturmak üzere başkalarıyla birleştirilebiliyor.

Meta’nın zor kararları bağımsız bir kurula devretme hamlesi, şirketin ve CEO’su Mark Zuckerberg’in merkezi otoritesi ve içerik denetimi üzerindeki kontrolü sorununa çözüm olarak düşünülmüştü. Ancak bu girişimlerin gösterdiği gibi, kullanıcıların ne gördükleri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlarken başkalarının aynı şeyi yapma haklarına müdahale etmeden bunu yapmanın başka yolları da var.

Bununla birlikte, Gözetim Kurulu Perşembe günü ilk davasını Threads’ten alacağını duyurdu.

Dava, bir kullanıcının Japonya başbakanı Fumio Kishida’nın partisinin bağış toplama gelirlerini eksik bildirdiği iddiasıyla ilgili bir açıklama yaptığı bir haber makalesinin ekran görüntüsünü içeren bir gönderiye verdiği yanıtı içeriyor. Gönderide ayrıca kendisini vergi kaçakçılığıyla eleştiren bir başlık da yer aldı ve aşağılayıcı bir dilin yanı sıra “öldü” ifadesi de yer aldı. Gözlük takan birine yönelik de aşağılayıcı bir dil kullanıldı. Meta’daki bir insan incelemeci, “öldürme” bileşeni ve ölüm çağrısı yapan hashtag’ler nedeniyle, bu günlerde sıradan X gönderilerinize çok benzemesine rağmen gönderinin şirketin Şiddet ve Kışkırtma kuralını ihlal ettiğine karar verdi. İtirazlarının ikinci kez reddedilmesinin ardından kullanıcı, Kurul’a itirazda bulundu.

Kurul, bu davayı Meta’nın içerik denetleme politikalarını ve Threads’teki siyasi içerik üzerindeki uygulamaların uygulanmasını incelemek için seçtiğini açıkladı. Bunun bir seçim yılı olduğu ve Meta’nın Instagram veya Threads’de proaktif olarak siyasi içerik önermeyeceğini açıkladığı göz önüne alındığında, bu tam zamanında bir hamle.

Kurulun davası Threads’in karıştığı ilk dava olacak ama son olmayacak. Örgüt, milliyete dayalı suç iddialarına odaklanan başka bir dava paketini yarın açıklamaya hazırlanıyor. Bu son davalar Meta tarafından Kurul’a iletildi ancak Kurul aynı zamanda Başbakan Kishida davasında olduğu gibi Threads kullanıcılarının itirazlarını da alacak ve bunlara ağırlık verecek.

Kurul’un vereceği kararlar, bir platform olarak Threads’in kullanıcıların kendi platformunda kendilerini özgürce ifade etme yeteneğini nasıl desteklemeyi seçeceğini veya Threads’in içeriği Twitter/X’e göre daha yakından yönetip yönetemeyeceğini etkileyecek.

Bu, sonuçta platformlar hakkındaki kamuoyunun şekillenmesine yardımcı olacak ve kullanıcıları birini veya diğerini seçme konusunda etkileyecek; belki de bir startup’ın içeriği daha kişiselleştirilmiş bir şekilde denetlemenin yeni yollarını denemesini sağlayacak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir