Techinside Google News
Techinside Google News

Meta, Kanada’da haberleri engellemeyi test ediyor

Meta, Kanada'nın Çevrimiçi Haberler Kanunu'na yanıt olarak bazı kullanıcılar için haber içeriğini engellemeyi test etmeyi planladığını duyurdu
- Advertisement -

Meta, Kanada’nın Çevrimiçi Haberler Kanunu’na yanıt olarak bazı kullanıcılar için haber içeriğini engellemeyi test etmeyi planladığını duyurdu. Şirketin açıklamasına göre, testin Facebook ve Instagram üzerindeki kullanıcıların yüzde bir ile beşini etkilemesi bekleniyor. Etkilenen kullanıcılar, platformlarda haber içeriğini göremez veya paylaşamaz duruma gelecek. Hem Kanada’daki hem de uluslararası haber kaynakları bundan etkilenecek.

Bu testler, Çevrimiçi Haberler Kanunu geçerse kalıcı bir engelleme uygulanması öncesinde gerçekleştiriliyor. Bill C-18 olarak da bilinen bu yasa, Meta ve Google gibi platformların Kanada’daki haber yayıncılarıyla içerik için anlaşma yapmalarını ve onlara ödeme yapmalarını zorunlu hale getirmeyi amaçlıyor. Ancak Meta, içerik için ödeme yapmak yerine haber içeriğini tamamen engellemeyi tercih edeceğini belirtti.

Kanada Kültür Bakanı Pablo Rodriguez, Meta’nın testlerini kabul edilemez olduğunu söylüyor. Rodriguez, “Büyük bir teknoloji şirketi… bize ‘Bunu yapmazsanız, şunu yapmazsanız, fişi çekeceğim’ diyor. Bu bir tehdit. Ben hiçbir zaman tehdit nedeniyle bir şey yapmadım” şeklinde açıklama yaptı.

Rodriguez, Mart ayında Reuters’a yaptığı açıklamada, “Facebook’tan tek istediğimiz, haber yayıncılarıyla adil anlaşmalar yapmaları çünkü onlar bu çalışmalardan kar elde ediyorlar. Bu, teknoloji devlerinin adil paylarını ödemek yerine haberleri kaldırmayı tercih ettiği hayal kırıklığı yaratan bir trendin parçası” dedi.

Meta daha önce geri adım atmıştı

Meta’nın testleri, iki yıl önce benzer bir yasa uyarınca Avustralya’da haber içeriğini tamamen engellediği olaydan kısa bir süre sonra gerçekleşiyor. Ancak o engelleme, karmaşık bir şekilde uygulanmış, bazı hükümet kuruluşlarını ve kar amacı gütmeyen kuruluşları etkilemiş ve daha sonra bazı kişiler tarafından aşırı müdahaleci bir müzakere taktiği olarak nitelendiridi. Meta, yasada yapılan değişikliklerin ardından engellemeyi geri alıyor. Yasalar o ay içinde kabul ediliyor.

Daha önce Facebook olarak bilinen şirket, Kanada’daki yaklaşımının Avustralya’dakinden farklı olacağını açıkladı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir