Techinside Google News
Techinside Google News

Meta, merkezi olmayan, metin tabanlı bir sosyal ağ kuruyor!

Twitter'ın düşüşü, diğer platformların yeni nesil oluşumunun yolunu açıyor. Oyundaki en büyük oyuncu Meta, insanların metin tabanlı güncellemeler yayınlaması için özel bir uygulama oluşturmanın ilk aşamalarını başlattı.
- Advertisement -

Twitter’ın düşüşü, diğer platformların yeni nesil oluşumunun yolunu açıyor. Oyundaki en büyük oyuncu Meta, insanların metin tabanlı güncellemeler yayınlaması için özel bir uygulama oluşturmanın ilk aşamalarını başlattı. Şirket Platformer’a  Metin güncellemelerini paylaşmak için bağımsız bir merkezi olmayan sosyal ağı araştırıyoruz,” açıklamasında mail paylaşımında bulundu. “İçerik oluşturucuların ve tanınmış kişilerin ilgi alanlarıyla ilgili güncellemeleri zamanında paylaşabilecekleri ayrı bir alan için bir fırsat olduğuna inanıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Meta’nın metin tabanlı bir ağı araştırdığı haberi ilk olarak Perşembe günü MoneyControl tarafından bildirildi. Uygulamanın kod adı P92 ve kullanıcıların mevcut Instagram kimlik bilgileri aracılığıyla giriş yapmalarına izin verecek. Projeyle ilgili detaylar şu an için yetersiz. Kaynaklar, ürünün hala en erken aşamalarında olduğunu ve piyasaya sürülmesi için belli bir zaman dilimi belirtilmedi. Ancak yasal ve düzenleyici ekipler, uygulamanın etrafındaki potansiyel gizlilik endişelerini araştırmaya başladı, böylece lansmandan önce ele alınabilecekleri açıklandı.

Instagram’ı yöneten Adam Mosseri’nin projeye öncülük ettiğini söyledi.

Projenin en dikkat çekici yönü, Meta’nın ağın merkezi olmayan bir hale getirilmesini planlamasıdır. Şirket, açıklamasının ötesinde ayrıntı vermese de, merkezi olmayan bir ağda bireysel kullanıcılar genellikle kendi bağımsız sunucularını kurabilir ve içeriğin nasıl yönetildiğine dair sunucuya özgü kurallar belirleyebilir.

Facebook gibi hizmetler, göreceli kullanım kolaylığından ve kazançlı reklam hizmetleri sağlayan bir veri toplama modelinden yararlanır. Ancak, içerik moderasyonuna yukarıdan aşağıya yaklaşımları ve ağları değiştirmeyi zorlaştırarak rekabeti engelleme çabaları için büyük düzenleyici incelemeler de yapılmıştır.  Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey’in ağın merkezi olmayan bir sürümü için tekrar tekrar çağrı yapmasına neden oldu. Dorsey, diğer şeylerin yanı sıra, merkezi olmayan bir ağın hükümetlerin sansür çabalarına karşı daha dirençli olacağını ve kullanıcıların istedikleri deneyimi daha iyi yansıtan çeşitli sıralama algoritmaları arasından seçim yapmalarını sağlayacağını söyledi.

Merkezi olmayan bir sosyal ağ oluşturmak, Meta’nın Facebook ve Instagram’ın standart eleştirilerini geri iten bir uygulamayla denemesine izin verebilir. Bireysel sunucular, farklı grupların kendi topluluk standartlarını belirlemelerine izin verecek, ancak muhtemelen Meta tarafından belirlenen kuralların bir “tabanı” ile, Reddit’in bireysel topluluklarının çalışma şekline benzer bir şekilde. Ve ağını başkalarıyla birlikte çalışabilir hale getirmek, Meta’nın rekabet karşıtı satın alımlar yoluyla pazar gücünü koruyup korumadığı konusunda devam eden incelemelerle karşı karşıya kalmasına yardımcı olabilmektedir.

Facebook’un Yeni Ürün Deneyleri bölümü, bir sonraki büyük şeyi keşfetme umuduyla düzinelerce sosyal ürün inşa etti veya prototipini oluşturdu, ancak neredeyse hepsini kapattı. Aynı zamanda, Twitter’ın gelirinin düşmesi ve sitenin kendisinin düzenli olarak saatlerce düşmesiyle diğer platformlar için yükselme avantajı başlamış oldu. Bu, Meta’nın zaten küresel ölçekte olan Instagram’ın gücünden yararlandığını ve kullanıcıları arasında yeni bir metin tabanlı ağ başlatmak için gerekli olan halka açık figürlerin çoğunu saydığını varsayarsak özellikle doğru olacaktır. Şimdilik, Meta’nın son keşfinin gerçekten yıkıcı olup olmayacağını söylemek imkansız . Ancak diğer birkaç şirket, güvenilir bir şekilde denemek için ekiplere ve sicile sahiptir. Meta’nın burada başlattığı her şey yakından incelenecektir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir