Techinside Google News
Techinside Google News

Meta, Metaverse’e Ayda 1 Milyar Dolardan Fazla Harcıyor!

Meta, 2022 yılının son üç aylık ve tüm yılın finansal sonuçlarını yayınladı. Meta'nın geliri analistlerin beklentilerini aştı.
- Advertisement -

Meta, 2022 yılının son üç aylık ve tüm yılın finansal sonuçlarını yayınladı. Meta’nın geliri analistlerin beklentilerini aştı.

Sonuçların açıklanmasının ardından, Meta’nın hisse senedi değeri % 17’den fazla arttı ve yatırımcıların güveni yükseldi. Bununla birlikte, Meta satın alma bandwagonu’na girmeden önce dikkate alınması gereken noktalar var.

Meta, satın alımı yapmadan önce önemli noktalarlar!

Mark Zuckerberg’in sanal gerçekliğe doğru pahalı dönüş girişimi hız kesmeden büyümeğe devam ediyor. Şirket, Wall Street’in gelir beklentilerini yaklaşık %2 aştı. 2022’nin sadece son çeyreğinde, 2021’deki aynı zaman dilimine kıyasla, bu düşüş % 4’ten daha fazla oranda artı. Şirket, hem reklam gelirlerinde hem de uygulamalarından (Facebook, Instagram, Messenger ve WhatsApp) elde edilen gelirde yukarı doğru bir artış gösterdi ama önceki düşüşleri telafi etmek için yeterli olmadı.

2022 ve 2023’ün başlangıcı, temelde diğer tüm büyük teknoloji şirketleriyle birlikte Meta için zor bir dönem oldu. Geçen yılın ikinci çeyreğinde Meta, şirket tarihindeki ilk gelir düşüşünü yaşadığını bildirdi ve geliri % 1 oranında düştü. Arka arkaya zayıf kazançlarla Meta, Ekim 2021 arasında piyasa değerinde yaklaşık 2022 milyar dolar kaybetti. Yaz boyunca şirket, haber yayıncılarıyla olan sözleşmelerini durduracağını ve artık Facebook’taki haber içeriği için ödeme yapmayacağını açıkladı. Zuckerberg daha sonra Kasım 2022’de toplu işten çıkarmalar yürürlüğe koydu ve yaklaşık 11.000 çalışanının işine son verdi.

Metaverse projelerinde harcamalar artıyor.

Her nasılsa, geçen yılın üçüncü ve dördüncü çeyreği arasında, VR harcamalarının bu oranı daha da arttı. Şirket, son üç ayında Reality Labs’ta 28,2022 milyar dolar daha kaybetti ve önceki üç ayda yaklaşık 3,67 milyar dolar zarar etti. Meta’nın VR donanımı da dahil olmak üzere metaverse projelerine yapılan harcamalar artıyor olsa da, bu projelerden elde edilen gelir yıldan yıla azaldı.

2023 yılında şirket, raporunda belirtildiği gibi, toplam giderlerinin daha önce tahmin edilenden daha düşük olmasını bekliyor.  Ancak Meta, bunun meta harcamalarından geri çekileceği anlamına gelip gelmediğini belirtmedi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir