Techinside Google News
Techinside Google News

Meta, Netflix kullanıcılarının izlendiğini reddediyor!

Meta, Netflix'e kullanıcılarının özel mesajlarına erişim izni verdiğini reddediyor. İddia, yakın zamanda Elon Musk'ın konuyla ilgili birden fazla gönderiyi yanıtlarıyla güçlendirmesinin ardından X'te yayılmaya başladı.

Netflix iddiası, bir grup tüketici ile Facebook’un ana şirketi Meta arasında veri gizliliği uygulamalarına ilişkin toplu davada keşif sürecinin bir parçası olarak ortaya çıkan bir mahkeme dosyasına atıfta bulunuyor.

Belgede, Netflix ve Facebook’un “özel bir ilişkisi” olduğu iddia ediliyor ve hatta Facebook’un, büyük bir Facebook reklamvereni olan izleme platformu ile rekabet etmemek için Facebook Watch video servisi için orijinal programlama üzerinde harcamaları kesildiği iddia ediliyor. Ayrıca, Netflix’in, Meta’nın “Inbox API“sına erişimi olduğu ve akış hizmetine “Facebook kullanıcılarının özel mesaj gelen kutularına programatik erişim” sağladığı belirtiliyor.

- Advertisement -

Bu iddiaya Musk, X’teki gönderilerde yanıt vererek tepki gösterdi ve Facebook kullanıcı verilerinin satıldığı gibi bir dizi öfkeli yanıta yol açtı.

Meta’nın iletişim direktörü Andy Stone, Salı günü orijinal X gönderisini bir açıklama ile paylaşarak Netflix’in kullanıcıların özel mesajlarına erişim sağladığı iddialarını reddetti.

Stone, X’te “Şok edici derecede yanlış.” diye yazdı. “Meta, insanların özel mesajlarını Netflix ile paylaşmadı. Anlaşma, insanların Netflix uygulamasından Facebook’taki arkadaşlarına izledikleri şeyler hakkında mesaj göndermelerine izin veriyordu. Bu tür anlaşmalar endüstride yaygındır.

Başka bir deyişle, Meta, Netflix’in kullanıcıların gelen kutularına programatik erişimi olduğunu iddia ediyor, ancak bu erişimi özel mesajları okumak için kullanmadığını belirtiyor.

Stone’un X gönderisinin ötesinde, Meta daha fazla yorum sağlamadı.

Ancak, New York Times daha önce 2018’de elde ettiği belgelere dayanarak Netflix ve Spotify’ın kullanıcıların özel mesajlarını okuyabileceğini bildirmişti. Meta o zamanlar bu iddiaları, Netflix ve Spotify’ın Spotify’da dinledikleri şeyler hakkında arkadaşlarına mesaj göndermelerine izin veren API’lara erişimi olduğunu açıklayan “Facebook’un Mesajlaşma Ortaklıkları Hakkında Gerçekler” başlıklı bir blog gönderisi ile reddetti. Bu, şirketlerin arkadaşlarına mesaj yazmak için “yazma erişimi“ne, kullanıcıların arkadaşlarından geri mesaj okumasına izin vermek için “okuma erişimi“ne ve “silme erişimi” ne sahip olmaları anlamına geliyordu; bu da üçüncü taraf uygulamasından bir mesajı sildiğinizde, Facebook’tan da mesajın silineceği anlamına geliyordu.

Neyse ki, Messenger varsayılan uçtan uca şifrelemeyi Aralık 2023’te uygulamaya koymamıştı; bu tür iddiaların geçersiz olmasını sağlayacak bir uygulama olurdu, çünkü bu iş anlaşmasına şüphe bırakmazdı. Şifrelenmemiş iletişimlerin, mesaj gelen kutularına okuma/yazma erişimi ile birleştirilmesi, mesajların korunduğunun garantisi olmadığı anlamına gelir.

Stone, izleme platformunun özel mesajları izlemesini hafife alsa da, diğer şirketlerin sahip olmadığı bir erişim seviyesi sağlandığını belirtmek önemli.

Netflix, 2025'te fiziksel mağazalar açmayı planlıyor

Belge, Netflix’in Facebook’un “Titan API“sına erişimi olduğunu iddia ediyor, ki bu, Facebook’un mesajlaşma uygulamasıyla entegre olmasına izin vermişti. Inbox API erişimi karşılığında Netflix, ayrıca; Meta’ya “her iki haftada bir yazılı rapor” sunmayı, öneri gönderimleri ve alıcı tıklamaları hakkında bilgi vermeyi, API anlaşmasını gizli tutmayı kabul etti.

Belgeye göre, 2015 yılına gelindiğinde Netflix, Facebook reklamlarına 40 milyon dolar harcıyordu ve kullanıcı verilerinin Facebook reklam hedeflemesi için kullanılmasına izin veriyordu. 2017’de Netflix, Facebook reklamlarına 150 milyon dolar harcamayı kabul etti ve şirkete “çapraz cihaz niyet sinyalleri” sağlamayı kabul etti.

Netflix ve Facebook, o zamanın Netflix CEO’su ve Nisan 2019’a kadar Facebook yönetim kurulu üyesi olan Reed Hastings’in doğrudan iletişim kurduğu bir yakınlık ilişkisi sürdürdüler.

Zuckerberg, Netflix’in reklamcılık işini sürdürmek için Mayıs 2018’de Facebook Watch’un başkanı Fidji Simo’ya e-posta göndererek, sosyal ağın Netflix ile doğrudan rekabetten çıkması nedeniyle Watch’un orijinal yapımlar ve spor bütçesinin 750 milyon dolar kesildiğini bildirdi. Facebook, Watch işini iki yıldır geliştiriyordu ve Watch sekmesini ABD’de yalnızca Ağustos 2017’de tanıtmıştı.

Dosyanın başka bir yerinde Meta, diğer şeylerin yanı sıra Snapchat trafiğini gizlice izlediğini detaylı bir şekilde açıklıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir