Techinside Google News
Techinside Google News

Meta Quest 3 hakkında bilmeniz gereken her şey

Meta Quest 3, 128GB versiyonuyla birlikte geliyor ve fiyatı 499,99 ABD Doları olacak. Ek bir ücret karşılığında "ek depolama seçeneği" sunulacak, ancak bu ek ücret henüz belirttilmedi.

Meta, Quest 3 karma gerçeklik başlığını duyuruyor ve Apple’ın karşısında, kendi karma gerçeklik cihazınının inanılmaz özellikleriyle övünüyor.

Mark Zuckerberg, Instagram’daki bir gönderide Meta Platformları CEO’su olarak bu açıklamayı yapttı ve bunu “herkesin karma gerçekliğe ulaşmasında gerçekten devrim niteliğinde bir adım” olarak ifade etti.

- Advertisement -

Karma gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik öğelerini birleştiriyor. Zuckerberg, Meta Quest 3’ün, köpük yüz arayüzü hariç tutulduğunda önceki modelinden yüzde 40 daha ince olduğunu belirtti. Ayrıca, Quest 2’nin grafik performansının iki katı olan yeni bir Qualcomm yonga setiyle çalışacağını ifade etti.

Instagram’da paylaştığı videoda, Zuckerberg’ün önünde cihazda üç yeni sensör bölgesi görülebiliyor. Daha önce Bloomberg muhabiri Mark Gurman, cihazın her iki tarafına eşit şekilde dört kamera yerleştirildiğini ve ortada tek bir derinlik sensörünün bulunduğunu bildirdi. İki kamera tam renkli olarak çalışırken diğer ikisi standart özelliklere sahip.

Meta Quest

Meta tarafından yapılan bir açıklamada, kullanıcıların “yüksek sadakatli renkli geçiş, yenilikçi makine öğrenimi ve mekansal anlayış” ile sanal içerikle ve fiziksel dünya ile aynı anda etkileşimde bulunabileceği belirtiyor.

Cihaz, yeniden tasarlanmış Quest 3 Touch Plus kontrol cihazlarıyla birlikte gelir ve tamamen kendi kendini takip edebilen Meta Quest Touch Pro kontrol cihazlarıyla da uyumlu çalışıyor.

Şirket, Quest 3’ün Quest 2’nin sanal gerçeklik kataloğunda bulunan 500’den fazla oynanabilir oyun, uygulama ve deneyimle uyumlu olduğunu ekledi. Meta, Quest 3’ün şirketin “tek bir cihazda hem son teknoloji VR hem de MR deneyimleri sunan ilk kitlesel pazar ürünü” olduğunu belirtti.

Meta Quest 3, 128GB versiyonuyla birlikte geliyor ve fiyatı 499,99 ABD Doları olacak. Ek bir ücret karşılığında “ek depolama seçeneği” sunulacak, ancak bu ek ücret henüz belirtilmedi.

Meta Quest 3

Lansman tarihi açıklanmadı, ancak Zuckerberg sonbaharda piyasaya sürüleceğini ve daha fazla detayın 27 Eylül’de Meta’nın yıllık AR/VR konferansında paylaşılacağını söyledi. Meta, Quest 2’nin fiyatlarının 4 Haziran’da yürürlüğe gireceğini ve 128GB versiyonunun 299,99 ABD Doları olarak perakende satış fiyatına indirileceğini ve 256GB Quest 2’nin mevcut 429,99 ABD Doları fiyatından 80 ABD Dolar düşeceğini açıkladı. İlginç bir şekilde, temel modelin fiyatı 2022 yılında yükseltti.

Ayrıca, Quest 2’ye bir yazılım güncellemesi de geldi. Meta ayrıca Quest Pro’nun performansını artırdı.

Meta’nın Quest cihazları, sanal gerçeklik cihazları pazarının neredeyse tamamını kontrol etmektedir. Reuters’ın pazar araştırma firması IDC’nin tahminine atıfta bulunarak, 2022 yılında satılan 8,8 milyon sanal gerçeklik başlığının yaklaşık %80’ini Quest 2 ve Quest Pro oluşturdu. Bu, TikTok sahibi ByteDance’in Pico cihazının %10’luk pazar payıyla takip ettiği anlamına geliyor.

Apple’ın AR/VR tanıtımı, teknoloji dünyasında uzun süredir en çok beklenen etkinliklerden biridir ve birçok kişi bunun mevcut pazar payını potansiyel olarak değiştirebileceğine inanıyor. Tanıtımın 5 Haziran’da WWDC’nin ana etkinliğinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir