Techinside Google News
Techinside Google News

Meta sahte içerik tespit ekibini işten çıkarıyor

Meta sahte içerik tespit ekibini işten çıkarıyor. Projenin durdurulması Meta’yı personelleri işten çıkarmaya zorladı.
- Advertisement -

Meta sahte içerik tespit ekibini işten çıkararak personel kesintisine gidiyor. Projenin durdurulması ve yüksek faizler Meta’yı personelleri işten çıkarmaya zorladı.

Meta’nın işten çıkarmaları, sahte haberlerle mücadele için yeni bir özellik üzerinde çalışan mühendisleri etkiledi. Meta sahte içerik tespiti konusunda yeni bir proje henüz yapmıyor.

Meta ekip küçülmesine gidiyor

Diğer birçok şirket gibi Meta da artık enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarının artmasıyla birlikte kesintiler yapmak ve karlılığa odaklanmak zorunda kalıyor. Daha yüksek faiz oranlarıyla tüketiciler daha az harcanabilir gelire sahip olur ve Meta’nın hizmetlerine eskisi kadar harcama yapma olasılığı daha düşük. Bu da şirketin alıştığı harcamaları haklı çıkaramayacağı anlamına geliyor.

Yine de Meta, platformlarında sahte haberlerin çoğalmasına izin verdiği için yaklaşık on yıldır pek çok eleştiriyle karşı karşıya kaldı. Halihazırda kullanıcıları sorunlu içerik konusunda uyarmak için pek çok adım attı. Bu nedenle muhtemelen bu önlemlerin yeterli olduğunu düşünüyor.

Yeni teyit aracı, bu yılın başlarında çalışmalar durdurulmadan önce altı aydır geliştirilmekteydi. Kapatıldığında ise test aşamasında olduğu söylendi. Meta özellikle özellik hakkında yorum yapmadı, ancak kullanıcıları korumaya yatırım yapmaya devam edeceğini söyledi.

CEO Mark Zuckerberg, yılın başlarında bazı projelerin aslında diğer ekiplerin halihazırda üzerinde çalıştıklarının kopyası olduğunu söyledi. Benzer bir teyit projesinin Meta’da halen geliştirilip geliştirilmediğini veya Facebook’un zaten uyguladığı diğer tüm yanlış bilgi önlemleri nedeniyle “düşük öncelikli” olarak kabul edilip edilmediğini söylemek henüz çok zor. Şirketlerin tekrar daha ucuz paraya erişmelerinin ne kadar süreceği belli değil. O zamandan bu zamana kadar Meta’nın sahte haberleri bastırmaya devam edip etmeyeceğini görmek ilginç olacak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir