Techinside Google News
Techinside Google News

Meta’da işten çıkarmalar başladı. Oyun geliştiricileri bile güvende değil!

Meta'da 10.000 Kişinin işten çıkarılmasının ardından Mark Zuckerberg yeni bir toplu çıkarıma daha hazırlanıyor.

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca Meta, sanal gerçeklik bölümüne büyük önem verdi. Ancak bu son işten çıkarmalar, şirketin yeni başlıkları için oyun yapan geliştiricileri baltalamaya istekli olduğunu gösteriyor.

Toplam 10.000 kişi işten çıkarıldı!

Meta bir kez daha tırpanı eline aldı ve geliştirici kadrosundan geniş bir kesimi işten çıkardı. Şirkette toplamda 10.000 kişinin işten çıkarılması beklenen bu sürecin ilkinin Facebook, WhatsApp, Instagram ve şirketin sanal gerçeklik teknolojisi üzerinde çalışan Reality Labs bölümündeki ekipleri etkilemesi bekleniyor. Ancak CEO Mark Zuckerberg’in “verimlilik yılı” olarak tanımladığı işten çıkarmalar, Meta’nın VR oyunları üzerinde çalışan oyun stüdyolarının üyelerini de vurdu.

- Advertisement -

Meta dokuz ayrı oyun stüdyosuna sahip ve bunlardan dördünü geçen yılın sonlarında satın almıştı. Bu stüdyolardan ikisi olan Ready at Dawn ve Downpour Interactive’in çalışanları, Meta’nın personel sayısını azaltmaya başladığının ipuçlarını verdiler. Ready at Dawn’da tasarımcı olarak çalışan Colin McInerney Çarşamba günü attığı bir tweetle kendisinin ve oyun stüdyosundaki diğer pek çok kişinin işten çıkarıldığını duyurdu. Downpour’da seviye tasarımcısı olan Daan van Zelst de stüdyoda büyük kesintiler olduğunu ima etti. Downpour ekibinin diğer üyeleri de Çarşamba gününün kariyerlerinin “en zor günü” olduğunu ima etti.

Bloomberg’in şirket içi bir nota dayandırdığı haberine göre kesintiler Reality Labs’in yanı sıra sosyal medya uygulamalarını da etkiliyor. Bu ilk 4,000 kişilik işten çıkarma grubu, Meta’nın geçen yıldan bu yana gerçekleştirdiği ikinci büyük işten çıkarma turunun sadece ilk bölümünü oluşturuyor. Zuckerberg daha önce, geçtiğimiz Kasım ayında yaptığı ilk 11.000 işten çıkarmanın ardından şirketin daha fazla kesintiye ihtiyaç duymayacağı sözünü vermişti. Zuckerberg’in işten çıkarmalarla ilgili önceki açıklamasında Nisan ve Mayıs aylarında kesintiler olacağı belirtilmişti.

Bu işten çıkarmaların bir parçası olarak Meta’nın Londra’da bulunan tüm Instagram personelini başka bir yere taşımayı planladığı da bildiriliyor. Bloomberg’in anonim bir kaynağa dayandırdığı habere göre, Instagram şefi Adam Mosseri geçen yıl İngiltere’ye taşındıktan sonra ABD’ye geri dönüyor ve Çarşamba günü işten çıkarılmayan tüm personeli de yanına alıyor. Tam taşınmanın, şirket İngiltere hükümetine danışana kadar gerçekleşmeyeceği bildiriliyor.

Meta devam eden işten çıkarmalar hakkında yorum yapmayı reddetti.

Downpour, VR birinci şahıs askeri simülatörü Onward üzerinde çalışan stüdyo. Meta, daha sonra Facebook, şirketi 2021 yılında satın aldı. Stüdyo geçtiğimiz Şubat ayında Onward için 1.10 güncellemesini yayınladı. Ready at Dawn, arena sporları tarzında bir oyun olan Echo VR üzerinde çalıştı. Şubat ayında Meta, Echo VR sunucularının önümüzdeki Ağustos ayında kapanacağını duyurdu ve Meta’nın Baş Teknoloji Sorumlusu Andrew Bosworth azalan oyuncu sayılarını gerekçe gösterdi.

Bloomberg tarafından alıntılanan notta, bu azalan takımlarda kalanların yeniden atanacağından bahsediliyor. Meta son birkaç ay içinde personel sayısını büyük ölçüde azaltan ilk büyük teknoloji şirketi olmasa da, son zamanlarda “metaverse” girişimlerine odaklanmaktan yapay zekaya geçmesi Reality Labs bölümüne büyük bir yük bindirdi. Bosworth geçtiğimiz günlerde Nikkei Asia’ya yaptığı açıklamada şirketin bu yıl yapay zekanın “ticarileştirilmesi” üzerinde daha fazla çalıştığını söyledi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir