Metaverse, yeni nesil dijital ikizlere nasıl güç veriyor?

Metaverse, simülasyonun faydalarını büyük ölçüde genişleterek endüstriyel ortamlarda bir ev buluyor.

Metaverse, simülasyonun faydalarını büyük ölçüde genişleterek endüstriyel ortamlarda bir ev buluyor. Endüstriyel meta veri deposu, gelişmiş modelleme veya ‘sonraki aşama’ simülasyon araçları gerektiren hemen hemen tüm karmaşık görevleri dönüştürmeye yardımcı olacak ve birden çok endüstriyel ve BT sorununu çözmek için onu kutup konumuna taşıyacak gibi görünüyor.

Ansys’in baş teknoloji sorumlusu Prith Banerjee’ye göre meta evren, fizik yasalarının modellenmesini günümüzün dijital ikizlerinden daha ayrıntılı bir şekilde kolaylaştırıyor. Dijital ikizler yıllardır büyük bir ticari varlık olmuştur, ancak Siemens ve Nvidia arasında yakın zamanda kurulan ortaklığın örneklediği gibi şimdiden birçok girişim meta veri deposunu kullanmaya yöneliyor. Banerjee “Bir uçak kanadının kil modelinin tasarımını başka bir sefer için değiştirmek zorunda kalsanız, bunu her yaptığınızda maliyeti 10 milyon dolardır. Zaten sanal bir rüzgar tüneli ile bir kanat uçacak dersek, uçacak” diyor. Banerjee, dijital ikizlemeyi, fiziksel varlık ile sanal model arasında sensör özellikli bağlantılarla fiziksel varlıkları modellemek olarak tanımlanıyor. Ve uzaktan çalışmayı daha da etkinleştirerek ve yeniliği hızlandırarak doğruluğu, öngörülebilirliği, maliyet tasarruflarını ve güvenliği artırıyor.

Meta metaverse için, veri deposunda bir iş gerekçesi bulunuyor.

Dijital ikiz verileri, örneğin bir robotun bugün nasıl performans gösterdiğini ve daha sıcak hava veya bileşen arızası gibi değişen koşullarda farklı veriler beslenirse ne olacağını ortaya çıkarılıyor. Çift yönlü bilgi akışı etkinleştirilirse, dijital ikiz veriler üzerinde çalışan otomasyon, belirli durumlarda ağır ekipmanı kapatmak gibi şeyler yapabiliyor.

Ancak metaverse kavramı daha da ileri götürür. Banerjee , “3D tarafından desteklenen internet ile metaverse , şeyleri sanki o anda neredeyse oradaymışsınız gibi yapmakla ilgili,” diye devam ediyor. “Zoom ile sizi görebilir ve duyabilirim ama hepsi bu kadar. Metaverse, mutlak gerçekliğe ne kadar yaklaşabileceğinizle ilgilidir.” ve devamında “Geçmişte, ister rüzgar türbinleri ister güneş enerjisi santralleri olsun, endüstriyel sistemler inşa eden şirketler, birlikte çalışan birden fazla Ar-Ge çalışanıyla fiziksel olarak laboratuvarın içine girmek zorunda kalırdı. Metaverse ile, bir zamanlar yalnızca ‘diğer uçta’ sahip olduğunuz fizik, her yerde kopyalanabilir,” diye açıklıyor.

Hadean’ın kurucu ortağı ve COO’su Mimi Keshani, CCP Games’in Eve Online gibi oyun ortamlarının, çoklu etkileşimli varlıklarla, sentetik bir eğitim ortamı veya dijital ikizler geliştirmek için kullanılan “tamamen aynı teknoloji” kullanılarak oluşturulduğunu ve var olan bir süreç olduğunu açıklamıştır.

Paradan tasarruf etmek ve yenilik yapmak için modelleme

Simülasyon, karar vermek için kullanılan, dinamik olarak gelişen ve gerçek zamanlı olarak öğrenen, oldukça karmaşık bir oluşumdur. Keshani, bunların arasında donanım yaşam döngüleri, tüm uluslu işbirlikçi tedarik zincirleri , sürdürülebilir üretim veya toplu insan davranışı hakkındaki verileri içerdiğini kabul ediyor.

Tabii ki, bunun bir kısmı halihazırda kullanılan malzemelerin, tedarik zincirlerinin ve daha fazlasının test edilmesi, değerlendirilmesi ve analizi için yapılıyor. Meta veri deposu, veri kalitesi ve yapılandırma, beceriler, güvenlik ve birlikte çalışabilirlik ile ilgili kalan zorluklara yapılan yatırımları bekleyen daha doğru simülasyonlara doğru gelişmekle ilgilidir. Ayrıca, hizmet tipi teknoloji setine ulaşmak için soyutlamalar en üste inşa edilmelidir. 

Keshani, “(Şirketler) standartları kullanmalı ve sektör genelinde anlam ifade eden şekillerde bunlara uymalıdır,” tavsiyesinde bulunuyor ve satıcıların işletmeleri yarı yolda karşılamak zorunda kalacağını ekleyerek SDK’ların ötesinde daha fazla yardım sunuyor ve C++ eğitimi öneriyor. Veri ağı şirketi Solace’de seçkin bir mühendis olan Tom Fairbairn, müşterisi Unilever’in 2000 gemilerinin, ağında sürekli değişen koşullara bağlı olarak dünya çapında kargo taşımacılığı yaptığını belirtiyor. Sadece Unilever’i değil, tüm tedarik zincirini etkileyen, tam zamanında karar verme temelinde milyonlarca sterlin kaybedilebilir veya tasarruf edilebiliyor.

Gelişmiş makine öğrenimi, verimsizlikleri ve gecikmeleri daha iyi öncelik sırasına koyabilir ve ilerledikçe belirli kararlarla ilgili zincirleme etkilerin modellenmesine yardımcı olabilir. Bu, her iki yönde de gerçek zamanlı olarak gerçekleştiğinde, meta veri deposunun nasıl daha eksiksiz görünürlük ve kontrol sağlayabileceğini göstermeye başlar.

Üretkenliği artırmak için verilerden yararlanma

Ağ istihbarat sağlayıcısı Ookla’da baş analist ve kuruluş olan Sylwia Kechiche için, meta veri deposunda üçüncü taraf kaynaklarla birleştirilmiş büyük veri kümelerine yapay zeka ve makine öğrenimi uygulamak, üretim genelinde üretkenliği ve gelirleri artıracaktır.  Kechiche, “Veriler anahtar haline geldi” diye onaylıyor. “Daha akıllı planlama araçları, tüm ürün yaşam döngüsünün haritasını çıkararak sürdürülebilirliğe ilişkin daha fazla içgörü sunabilir.”Dijital ikizler, erken aşama veya meta evrenin bir bileşeni olarak görülebilir, ancak meta evrenin her yönü için standartlar, gerçek/sanal dünya entegrasyonu, 3D varlık birlikte çalışabilirliği dahil olmak üzere Metaverse Standartlar Forumu (MSF) ve diğerleri tarafından tanımlanmayı gerektirir. , dijital varlık yönetimi, yetenekler, avatarlar, gizlilik ve daha fazlası.

2023’te daha çok bir jeodijital ikiz görebiliriz

Kechiche, gecikme ve yükleme için belirli teknik gereksinimlerin yalnızca 3GPP Sürüm 18’den 5G-Gelişmiş ile geleceğini, ancak bu standardın 2023’ün sonuna kadar dondurulacağını ekliyor.

Persistent Systems’in Avrupa satışlarından sorumlu başkan yardımcısı Soubhagya Mohakud, eğitim demoları, öğretim simülasyonları ve uzaktan servis, bakım ve onarım için saha operasyonları desteği için metaverse üzerinde çalıştığını doğruladı. “Bu, ‘ilk seferde’ düzeltme oranlarını iyileştirmede ve maliyetleri düşürmede uzun bir yol kat edecek.”

Yine de Bearing Point’te danışman olan Jonny Stephens, sürükleyici ekranlar ve demolar kesinlikle iş avantajları sağlayabilse de, şimdiye kadarki en düşük asılı uygulamaların “kesinlikle ‘insan’ tarafında” göründüğü konusunda uyarıyor. Nasıl tanımlanırsa tanımlansın, ara katman yazılımı ve büyük karmaşık makine parçalarını çalıştıran eski uygulamalar hakkında raporlamayı geliştiren gelişmiş modelleme ve simülasyonun, maliyetleri düşürmenin yanı sıra bazı sistemlerle etkileşim kurmak için insan becerilerini en üst düzeye çıkarabileceğini kabul ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz