Techinside Google News
Techinside Google News

Meteor Lake çip prototipi sahneye çıktı

​Intel Meteor Lake çip prototipini nihayet gösterdi. Microsoft ve Intel ortaklığıyla Meteor Lake, yapay zekalı yetenekler sunuyor.
- Advertisement -

​Intel Meteor Lake çip prototipini nihayet gösterdi. Microsoft ve Intel ortaklığıyla Meteor Lake, yapay zekalı yetenekler sunuyor.

Microsoft ve Intel, kişisel bilgisayarlarda yapay zekanın geliştirilmesini sağlamak için birlikte çalışıyor. Microsoft’un Build 2023 konferansında Intel ve Microsoft, Intel’in yaklaşmakta olan Meteor Lake istemcisi, bilgisayar işlemcilerinin yapay zeka özellikli yeteneklerini önizliyor. Intel ve Microsoft, Meteor Lake işlemcilerinin benzersiz ayrıştırılmış mimarisini kullanarak, bilgisayar kullanıcıları için yapay zeka destekli yeni özellikler sağlıyor. Adobe Premiere Pro’da otomatik yeniden çerçeveleme ve sahne düzenleme algılama gibi yeni multimedya özellikleri ve daha etkili makine öğrenimi dahil bir çok yeni özellik geliyor.

Meteor Lake bilgisayarlara güç verimliliği ve yapay zeka getiriyor

Meteor Lake, yalnızca kişisel bilgi işlemde değil, aynı zamanda teknolojiyle nasıl etkileşim kurduğumuzda da önemli bir kilometre taşını işaret ediyor. Intel’in segmentle ilgili performansı optimize etmek ve gücü azaltmak için gelişmiş fikri özellikler (IP’ler) ve öncü süreçler sunmasına olanak tanıyan “yonga” çip üzerinde sistem (SoC) tasarımıyla başlıyor. Bu, Meteor Lake’in yapay zeka modellerini verimli şekilde çalıştırmak için doğrudan SoC’ye entegre edilmiş özel bir yapay zeka motoru olan yerleşik bir nöral VPU’ya sahip Intel’in ilk PC platformu olmasını sağladı. Intel’in birkaç nesildir desteklediği CPU ve GPU üzerindeki güçlü yapay zeka hızlandırıcılarla birleştirilmiş yeni nöral VPU ile Meteor Lake, farklı sektörlerden tüketiciler ve işletmeler için inovasyonun ve bilgisayar deneyimlerinin geleceğini şekillendirmede çok önemli bir rol oynayacak.

Üstelik bu sadece başlangıç. Gelecek yıl boyunca Intel, özel yapay zeka motoruyla milyonlarca Meteor Lake birimi göndermeyi hedefliyor. Intel, sonraki nesil ürünlerle daha da ölçeklendikçe, ölçek ve hacimdeki bu büyük artış, yapay zeka ile hızlandırılmış deneyimleri yüz milyonlarca insanın ellerine bırakacak ve benzeri görülmemiş bir değişimi desteklemek için gereken akıllı işbirliğini, işlem hızını ve yetenekleri mümkün kılacak.

Meteor Lake ile geliştiriciler için özellikle aşağıdaki konularda destek sağlayacak:

  • OpenVino-EP ve DirectML-EP aracılığıyla etkinleştirilen ONNX Çalışma Zamanı desteği de dahil olmak üzere geliştirici araçlarından yararlanma
  • Nöral VPU ve GPU’nun hızlandırılması için WinML/DirectML’de daha etkili makine öğrenimi
  • Arka plan bulanıklığı, göz otomatik çerçeveleme, ses odaklama dahil olmak üzere Microsoft Studio Efektleri

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir