Micron ABD’de yeni bellek yongası fabrikası kuracak

0

Micron ABD

Micron ABD’de yeni bellek yongası fabrikası için planlarını açıkladı. Bu fabrikadaki maliyetlerin yüksekliği için sübvansiyonlara ihtiyaç duyulacağını söyledi.

Micron ABD’de yeni bellek yongasını devreye alacak

Micron Technology Inc yaptığı açıklamada, ABD’de yeni bir bellek fabrikası kurmayı düşündüğünü ancak Asya’daki fabrikalarından daha yüksek maliyetleri dengelemek için eyalet ve federal sübvansiyonlara ihtiyaç duyulacağını söyledi.

Micron, Idaho’daki genel merkezinde yeni teknolojiler geliştirmek için pilot üretim hatlarına ve otomobiller için yüksek güvenilirlikte özel çipler üreten Virginia’daki bir fabrikaya sahip. Ancak bilgisayarlar, telefonlar ve veri merkezleri gibi cihazlara giren en gelişmiş bellek yongaları Tayvan, Japonya ve Singapur’da üretiliyor. Micron’un baş yetkilisi Sumit Sadana, bellek yongalarının küresel yarı iletken pazarının yaklaşık yüzde 30’unu oluşturduğunu ancak yalnızca %2’sinin ABD’de yapıldığını söyledi.

Sadana bir röportajda, “ABD’deki üretimi kesinlikle çok ciddi bir şekilde değerlendirmek istiyoruz, çünkü ABD, ulusal güvenlik ve tedarik zinciri esnekliği uğruna bellek üretiminin yüzde 2’sinden fazlasına sahip olmalıdır” dedi. Sadana, şirketin bir sonraki gelişmiş cips fabrikası için bir ülkeye yerleşmediğini söyledi. Fabrikalar, ASML Holdings’in her biri 100 milyon dolardan fazlaya mal olabilen aşırı ultraviyole (EUV) litografi makineleri gibi araçlara ihtiyaç duyacak.

Sadana, Micron’un gelecek yıl 12 milyar dolara kadar sermaye harcaması ve 3 milyar dolara kadar araştırma ve geliştirmeye harcamayı planladığını ve önümüzdeki on yılda 150 milyar dolara kadar harcamayı planladığını söyledi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>