Microsoft 15 yıllık elektrik enerjisi satın aldı

0

Microsoft, önümüzdeki 15 yıl boyunca İrlanda’daki 37 megawatt’lık rüzgar çiftliklerinin tüm elektrik üretimini satın almak için GE ile anlaşma imzaladı. Alınan elektrik ile ülkedeki bulut bilgi işlem servislerine yönelik artan talep desteklenecek.

Anlaşmayla Microsoft gibi teknoloji şirketlerinin, veri merkezlerinin tükettiği enerjiyi yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamasını hedefleniyor. İki şirket de her bir türbine entegre edilen pillerden gelen verileri analiz edecek. Bu şekilde enerjinin ne kadar iyi yakalanıp depolanacağı belirlenecek.

Microsoft, yeni anlaşma uyarınca GE’den bir enerji tedarik lisansı satın aldı. Microsof ayrıca İrlanda’daki yenilenebilir enerjiye zamanla daha kolay yatırım yapmasını sağlayacağını açıkladı.

Microsoft’un veri merkezi genel müdürü Christian Belady, İrlanda şebekesi temiz ve yenilenebilir enerjiden beslenirken, kendilerinin de yenilenebilir enerji ile çevreci yaklaşımlarına devam edeceğini belirtti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>