Techinside Google News
Techinside Google News

Microsoft 20 milyon dolar ceza ödeyecek

Microsoft, Xbox Live oyun hizmeti aracılığıyla çocukların kişisel bilgilerini yasa dışı şekilde toplaması nedeniyle 20 milyon $ ceza ödeyecek

Microsoft, çocukların gizliliğini ihlal ettiği iddialarını çözmek için 20 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Amerika Birleşik Devletleri hükümeti, Microsoft’u Xbox Live oyun hizmeti aracılığıyla çocukların kişisel bilgilerini yasa dışı şekilde toplayarak ve ebeveynlere bilgi vermeden çocukların gizliliğini ihlal etmekle suçladı.

Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından yapılan suçlamaya göre, Microsoft, 13 yaşın altındaki çocuklardan topladığı bilgilerin tamamını ebeveynlere bildirmeyerek yasayı ihlal etti. FTC’nin dava açtığı belirtilen bilgilere göre, bu bilgiler çocukların hesap profillerinde resimlerini, video ve ses kayıtlarını, gerçek isimlerini ve platformdaki faaliyetlerinin kayıtlarını içeriyor.

- Advertisement -

Microsoft ayrıca, Xbox Live’a hesap oluşturmaya başlayan ancak kayıt sürecini tamamlamayan milyonlarca kişinin, çocuklar da dahil olmak üzere, kişisel bilgilerini yıllarca tutar.

FTC’ye göre, kullanıcılar 13 yaşın altında olduklarını belirtmelerine rağmen, Microsoft’a promosyonel mesajlar gönderme ve kullanıcı verilerini reklamcılarla paylaşma izni veren önceden işaretlenmiş bir kutuyu içeren hizmet sözleşmesine ve reklam politikasına uyum sağlamak için ek kişisel bilgiler sağlamaları talep edilmektedir.

Microsoft, hesap oluşturma sürecini güncellemeyi ve veri saklama hatasını düzeltmeyi taahhüt ettiğini belirterek FTC ile anlaşmaya vardıklarını açıkladı. Ayrıca, Microsoft çocuklar hesap kayıt sürecini tamamlamazsa topladığı tüm kişisel bilgileri silmeyi kabul etti ve bir kullanıcının çocuk olabileceği durumunda üçüncü taraf oyun yayıncılarına bildirimde bulunmayı kabul etti.

Bu anlaşma, Microsoft’un Activision-Blizzard’ı satın almayı planladığı dönemde gerçekleşiyor. Microsoft’un bu satın alma işlemi, dünyanın üçüncü büyük oyun yayıncısı olmasını ve popüler markalara sahip olmasını sağlayacak. Ancak ABD ve İngiltere yetkilileri, bu anlaşmanın rekabete zarar verecek şekilde kontrol elde etme potansiyeline sahip olduğunu ve diğer platformlardan oyun başlıklarını almayı engelleyebileceğini iddia ettiler. Microsoft, bu endişeleri gidermek amacıyla lisans anlaşmaları yaparak müşterilerinin Activision oyunlarına erişimini sürdüreceğini taahhüt etti.

Bu anlaşma Avrupa Birliği tarafından onaylanmış olsa da, ABD ve İngiltere düzenleyicileri arasında anlaşmayı engellemek için dava devam ediyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir