Microsoft 2015’te bütün pazarı topladı

2

Microsoft kampusGoogle ve Facebook gibi rakiplerin şirket alımları azalınca, Microsoft satın alma konusunda 2015’i lider kapattı. CB Insights tarafından yapılan analizler, Microsoft’un geride bıraktığımız yılı tam 18 yeni şirket alımıyla birinci sırada tamamladığını gösteriyor.

Teknoloji devlerinin 2011 ve 2015 yılları arasında gerçekleştirdiği şirket alımlarını listeleyen araştırmaya göre 2011, 2012 ve 2014 yıllarında sırasıyla 27 ve 35 startup satın alan Google birinci olurken, 2013 yılında 29 şirketi bünyesine katan Yahoo sürpriz bir liderlik yaşamıştı.

Apple ve Facebook’un alım sayısı konusunda daha temkinli bir yol izlediğini gösteren tabloda göze çarpan bir diğer detay ise, teknoloji dünyasında şirket alımlarının son bir yılda fazlasıyla düştüğü. BusinessInsider buna gerekçe olarak, Silikon Vadisi’nde sürekli bahsedilen teknoloji balonu nedeniyle startup fiyatlarının abartılı şekilde şişirilmesini gösteriyor.

cbinsights microsoft arastirma

Satya Nadella Microsoft için kesenin ağzını açtı

Steve Ballmer dönemi sonrası Microsoft’ta CEO koltuğuna oturan Satya Nadella yönetiminde şirketin satın alma politikasındaki dramatik değişim de açıkça gözleniyor. Şirket bu dönemde 2,5 milyar dolar karşılığında ünlü video oyunu Minecraft’ın geliştiricisi Mojang’i bünyesine kattı. Aynı zamanda Acompli adlı mobil e-posta uygulamasını aldı ve Outlook adıyla yeniden yayınladı.

Rapordaki diğer öne çıkan veriler ise şu şekilde:

  • Analiz edilen beş yıllık süre içinde değeri 1 milyar doları aşan 23 adet şirket alımı gerçekleşti.
  • En büyük alım, Facebook’un 22 milyar dolarlık WhatsApp alımı oldu.
  • Dropbox gibi bir zamanların popüler servislerinin hisse fiyatlarının dibi görmesi sonucu, 2016 yılında alım trendinin yeniden yükselişe geçmesi bekleniyor.

Yorumlar

  1. Buradaki rakamlar bile bilgiye yatırım yap diye bağırıyor :)

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>