Microsoft 2850 kişiyi işten çıkaracak

1

Microsoft’un ABD’deki sermaye piyasası kuruluna gönderdiği bir bildirim, şirketin önümüzdeki 12 ay içinde 2850 kişiyi işten çıkarma planı yaptığını ortaya koydu.

Telefon piyasasında aradığını bulamayan, Nokia’yı satın alırken kurduğu hayalleri gerçekleştiremeyen ve yeniden eski pozisyonuna geri dönüp işletim sistemleri ve kurumsal hizmetler geliştirmeye odaklanan yazılım devinin üzerindeki en büyük yük, Nokia hamlesinden üzerinden kalan çalışanlar ve çeşitli bağlantılı maliyetler.

10 bin kişi işinden oldu!

Firma Mayıs ayında da 1850 kişiyi işten çıkaracağını duyurmuştu. Şimdi ise 2850 kişinin daha işine son vermek üzere hazırlık yapıyor. İşten çıkarmalar global bazda olacak. Yani dünyadaki tüm Microsoft ofislerinden işlerini kaybedenler olacak. Mayıs ayında konu edilen 1850 kişinin 1350’si ise Finlandiya’daki Nokia ekibinde yer alıyordu. Microsoft’un son bir yılda işten çıkarma sayısı 7400 kişiyi geçti. İlave çıkarılacak 2850 kişiyle işten çıkarmaların sayısı 10 bini geçecek.

ABD’li yazılım devinin tüm yatırımlarına, teşviklerine ve çabasına rağmen Windows telefonları pazarın %3’ünden fazlasına erişemediği için firma 2016 başında odağını telefon pazarından çekeceğini açıklamıştı. Firma artık sadece çok üst segment için yüksek fiyatlı telefonlar üretip pazarlayacak.

Yorumlar

  1. Microsoft çok dengesiz gitmeye başladı bu aralar. Bir planları yokmuş gibi kafalarına göre takılıyorlar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>