Techinside Google News
Techinside Google News

Microsoft, AB ile arasındaki antitröst savaşını sonlandıracak o hamleyi yapıyor!

İmtiyazlar, Microsoft, düzenleyiciler ve Slack gibi endüstri rakipleri arasındaki uzun süredir devam eden tartışmayı sona erdirebilir
- Advertisement -

Microsoft, Teams’i önümüzdeki ay AB müşterileri için daha geniş Microsoft 365 ve Office 365 üretkenlik yazılım paketlerinden ayrıştırma planlarını açıkladı.

Teknoloji devi yaptığı açıklamada, AB milletvekillerinin daha fazla düzenleyici incelemesini durdurmayı amaçlayan hareketin Ekim ayında resmen başlayacağını açıkladı.

AB düzenleyicileri, Microsoft’un Teams‘i geçen ay yazılım paketleriyle bir araya getirmesi uygulamasıyla ilgili resmi bir soruşturma başlattı ve milletvekilleri ile teknoloji devi arasında bir araya gelmek için bir antitröst savaşı korkusuna yol açtı.

Microsoft’un Avrupa hükümet işlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Nanna Louise Linde, bugün yaptığı açıklamada kararı doğruladı ve firmanın soruşturmada düzenleyicilerle yakın çalışmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Teams entegrasyonu

“Bugün, Avrupa Komisyonu’nun soruşturması devam ederken ve onunla işbirliği yaparken bile, bu endişeleri anlamlı bir şekilde ele almaya başlayacağını umduğumuz proaktif değişiklikleri duyuruyoruz.” dedi.

“Bu değişiklikler, Avrupa Ekonomik Alanı ve İsviçre’deki kurumsal müşteriler için Microsoft 365 ve Office 365 paketlerimizi etkileyecek.”

Linde, imtiyazların Avrupa Komisyonu’nun soruşturmasıyla ilgili iki özel endişeyi ele almak için tasarlandığını da sözlerine ekledi. Linde, bu endişelerin müşterilerin belirli bir iş paketini “Teams olmadan, Teams dahil olanlardan daha düşük bir fiyata” seçip seçememesi gerektiğine odaklandığını söyledi.

Microsoft yaptığı açıklamada, AB düzenleyicileri tarafından paketleme uygulamalarıyla ilgili olarak dile getirilen tüm endişeleri ele almayı planladığını söyledi.

Başlangıçta süreç, firmanın Microsoft 365 ve Office 365 tekliflerini Teams dahil edilmeden yeni müşterilere sattığını görecek. Microsoft, bunun ayda yaklaşık 2,17 $ daha az veya yılda 26,10 $ “daha düşük bir fiyata” olacağını da ekledi.

Şu anda Teams ile bir üretkenlik paketi kullanan mevcut kurumsal müşterilere, mevcut kurulumlarında kalma veya Teams olmadan bir ürün yelpazesine geçme seçeneği verilecek.

Teknoloji devi, Microsoft 365 ve Office 365 paketleri ile birlikte çalışabilirliği “geliştirmeyi” planladığını da açıkladı. Ancak, Zoom veya Salesforce gibi kuruluşlar için zaten “kapsamlı birlikte çalışabilirlik” sunduğunu da sözlerine ekledi.

Microsoft iş yaşamı

Firma, ”Soruşturma sürecinin bir parçası olarak, Microsoft 365’in geniş yetenekleri göz önüne alındığında, Microsoft’un destek sağlama ve geliştirmeyi kolaylaştırma konusunda daha fazlasını yapabileceğine dair geri bildirimler duyduk.” dedi.

“Bu endişelerin giderilmesine yardımcı olmak için, uygulama geliştiricilerini Teams ile bağlanan Microsoft 365 ve Office 365 uygulamalarında ve hizmetlerinde mevcut ve genel olarak kullanılabilir uygulama programlama arayüzlerine (API’ler) ve genişletilebilirliğe daha iyi organize etmek ve yönlendirmek için yeni destek kaynakları oluşturacağız.”

Microsoft’un tavizleri, teknoloji devi ile endüstri rakipleri arasında uzun süredir devam eden bir kelime savaşını sona erdiriyor.

Pandeminin başlamasından ve uzaktan çalışmaya yaygın bir geçişten sonraki aylar içinde Microsoft, üretkenlik paketlerine akın eden işletmelerde belirgin bir artışa tanık oldu.

Ancak bu, pazardaki muadilleri arasında endişelere yol açtı. Slack, Temmuz 2020’de AB düzenleyicilerine, firmanın 365 ürünleriyle Teams’i bir araya getirme uygulamasının rekabete zarar verdiğini iddia ederek resmi bir şikayette bulundu.

Slack, teknoloji devinin esasen milyonlarca müşteri için Teams’i “zorla kurduğunu” ve kaldırılmasını engellediğini iddia etti. Geçen ay bu uygulamaya yönelik resmi bir soruşturmanın başlatılması Microsoft’un elini zorlamış gibi görünüyor. Teknoloji devi, son aylarda bu konuda Avrupa Komisyonu ile görüşmelere kilitlendi, ancak bugüne kadar düzenleyiciler tarafından hiçbir taviz kabul edilmedi.

Microsoft, bu son hareketin düzenleyicileri sakinleştireceğine inanıyor. Ancak firma, değişikliklerin kabul edilebilir kabul edilip edilmediği konusunda milletvekillerinden bir yanıt beklemek zorunda kalacak.

Linde, ”Bu değişikliklerin rakiplerimizin ilgisini Avrupalı ticari müşterilerle dengelediğine ve onlara rekabetçi fiyatlarla mümkün olan en iyi çözümlere erişim sağladığına inanıyoruz.” dedi.

“Ayrıca, Avrupa Komisyonu’nun resmi soruşturmasının henüz ilk aşamalarında olduğumuzu da kabul ediyoruz.” diye ekledi.

“Komisyonla etkileşime girmeye, pazardaki endişeleri dinlemeye ve Avrupa’daki hem müşterilere hem de geliştiricilere fayda sağlayan pragmatik çözümleri keşfetmeye açık olmaya devam edeceğiz.”

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir