Microsoft açık kaynak için site yayınladı

0

Microsoft açık kaynak

Açık kaynak ekosistemine verdiği önemle bilinen Microsoft, yeni bir adım attı. Microsoft açık kaynak kod için bir site yayınladı.

Microsoft açık kaynak kod platformu

Son yıllarda strateji değişikliği yapan Microsoft, açık kaynak kod projelerine bir hayli destek veriyor. Şirketin CEO’su Satya Nadella, bu stratejide önemli bir rol oynuyor.

Microsoft, verdiği destekli Linux düşmanı imajını da ortadan kaldırmaya çalışıyor. Hatta Microsoft, bazı telifleri e fikri mülkiyetlerini de açık kaynak kod toplulukları ile paylaşıyor. Bununla birlikte bazı patentlerin kamu tarafından kullanılmasına da izin veriyor.

Tüm bunlar devam ederken Microsoft, açık kaynak ekosistemini destekleyecek bir adım daha attı. Microsoft Open Source Programs Office’te yazılım mühendisi olarak görev yapan Jeff Wilcox tarafından yapılan duyuruyla yeni açık kaynak kod web sitesi duyuruldu.

Siteyi ziyaret etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu sitede, Microsoft’un açık kaynak konusundaki çalışmalarına yer verdiği, ayrıca son gelişmelerin de bulunduğu bir gönderi kısmına yer verildi. Bunun yanı sıra sitede topluluk kaynakları, lisanslar ve proje yönlendirmeleri de dikkat çeken özellikler arasında yer alıyor.

Son yıllarda teknoloji devleri, açık kaynak çalışmalarına destek sağlayarak bu alandaki ilerlemeye ortak olmaya çalışıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>