Microsoft açık kaynak kod hakkında açıklama yaptı

0

Microsoft açık kaynak

Son yıllarda açık kaynak kod, tüm dünyada trend haline girmiş durumda. Microsoft açık kaynak kod hakkında takındığı tavırın yanlış olduğunu kabul etti.

Microsoft açık kaynak kod hakkında yanıldık

Microsoft, yeni CEO’su Satya Nadella ile yepyeni bir döneme girmiş durumda. Eskiden çok katı davranışlar sergilenen alanlarda bile artık esnemeye gidiliyor.

Microsoft’un yönetim kurulu başkanı olan Brad Smith, açık kaynak kod konusundaki strateji hakkında açıklama yaptı. Smith, eski yönetimle açık kaynak kod konusunda yanlış bir yol izlendiğini söyledi. Bir dönem açık kaynak yazılımlara savaş açan Microsoft, son yıllarda bunun aksine bir yol izliyor. Özellikle açık kaynaklı projelerde yer almaya özen gösteriliyor.

Smith, Microsoft’ın değişim yaşadığını ve açık kaynak yazılımlara destek sağlama konusunda dünya şampiyonu olduğunu belirtiyor. Hatta bu alanda Facebook, Google gibi teknoloji dünyasının dev isimleri geride bırakılmış durumda.

Microsoft’un önümüzdeki yıllarda açık kaynağa daha fazla yatırım yapması bekleniyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>