Microsoft AI ile canlılar güvence altında olacak

0

Microsoft AI ile canlılar

Batı Avustralya Üniversitesi (UWA) tarafından başlatılan DNA Zoo girişimi, nesli tükenme tehlikesinde olan canlılar güvence altına alınacak. 1 milyondan fazla hayvan ve bitki türünün korunmasına yardımcı olmayı amaçlayan bu proje için Microsoft da hibe sağladı.

Microsoft AI ile canlılar korunacak

8 ülkede 55’ten fazla destekçisi olan girişimde, genom numuneleri toplanacak. Hatta Avustralya’da tehdit altındaki 40’dan fazla memeliden genom numunesi alınacak.

Açık kaynaklı olacak bu numuneler, makine öğrenmesiyle analiz edilecek. Bazı canlı türlerinin neden tehlikede olduğu gibi sorulara yanıt aranacak.

Araştırmacılar, tek bir memelinin genomunun 3.2 GB’a kadar çıkabileceğini ve doğru analiz için 50 defadan fazla okuma yapmanın gerekli olabileceği belirtiliyor.

Microsoft tarafından sağlanacak hibenin, 50 milyon dolar olduğu belirtiliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>