Microsoft ve Amazon’dan yapay zeka ortaklığı

0

Teknolojinin iki devi, Microsoft ve Amazon, yapay zeka konusunda önemli bir ortaklığa adım atıyorlar. İki şirketin yapay zeka servisleri, Alexa ve Cortana artık birbiriyle entegre olacak.

New York Times’ın raporuna göre, Alexa ve Cortana kullanıcıları, aynı zamanda diğer yapay zeka servisine de erişebilecekler. Bunun için Alexa kullanıcılarının, “Alexa, Cortana’yı aç” emri vermesi, Cortana kullanıcılarının ise “Cortana, Alexa’yı aç” emrini seslendirmesi gerekecek.

Böylece kullanıcılar, iki platformun da yeteneklerinden faydalanabilecekler. Microsoft’un yapay zeka servisi Cortana özellikle kurumsal alanda, ofis yazılımları üzerinde önemli yeteneklere sahip. Böylece Alexa kullanıcıları, iş hayatları sırasında da Echo cihazları üzerinden Cortana servisinin avantajlarından yararlanabilecekler.

Öte yandan Microsoft’un da ünlü ses sistemleri üreticisi Harman Kardon ile beraber, Echo’ya rakip bir Cortana cihazı üretmek için hazırlık yaptığı biliniyor. Yeni ortaklık sayesinde, Cortana’lı ev asistanlarını satın alanların, aynı zamanda Alexa servislerini de kullanma imkanı olacak. Bu da Microsoft’un yeni akıllı ev asistanının satışlarını olumlu etkileyecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>