Microsoft Azure sistemli droneleri ile havaalanlarına giriyor

0

Microsoft tarafından geliştirilen Azure bulut sistemi, farklı geliştirmelere açık olması sayesinde çok farklı alanlarda kullanılmaya başlandı. Madrid merkezli Canard, havaalanında kullandığı özel dronelerde Microsoft’un ürününü kullanırken, bu yeni sistemler sayesinde uçak inişlerinin güvenli bir şekilde yapılması amaçlanıyor.

Microsoft’un Azure bulut sistemi ve sensörlerle donatılan droneler özellikle başlangıç aşamasında çok iyi sonuçlar vermesi ile dikkat çekerken, şu anda pek çok farklı ülkedeki havaalanlarında da benzer çalışmalara yer verilmeye başlandı. Canard CEO’su ve kurucusu tarafından yapılan açıklamalarda yeni fikrin nasıl ortaya çıktığı belirtilirken, CEO dronelerin bu alanda sağladığı avantajları açıkladı. Havaalanlarında uçakların güvenli bir şekilde iniş yapabilmesi adına gerekli olan kalibrasyonların uçaklarla yapıldığını söyleyen CEO, bu işlemlerin droneler ile daha kolay yapılacağını düşündüğünü ve ardından projenin geliştirilerek faaliyete sokulduğunu ifade etti.

Kontrollerde Kolaylık Sağlıyor

Havaalanı pist ışıklarının ve işaret sistemlerinin kalibre edilmesi için insanlı araç yerine droneleri kullanmak ekonomik açıdan da büyük bir tasarruf sağlıyor. Üstelik droneler sayesinde daha sık ve doğru kontrollerin yapılması da sağlanıyor.

Finodex projesi aracılığıyla Avrupa Komisyonu tarafından da projeye destek verilirken, kısa süre içerisinde proje resmen denenmeye başlandı. Projenin başlangıç aşamasında ise Madrid merkezli yeni şirket, sensör ve kendi yazılımını ile desteklediği droneleri ile hava limanının navigasyon cihazlarının hızlı ve güvenli bir şekilde kalibre edilmesini sağladı. Farklı platformların denendiği bu süreçte son olarak Microsoft’un Azure bulut platformuna geçiş yapıldı ve ihtiyaç duyulan ortama da böylece ulaşıldı.

Canard, Drone verilerini işlemek ve sorunsuz bir şekilde işlemleri yapabilmek adına Microsoft Surface Pro cihazlarını kullanıyor ve Azure sistemi sayesinde bugüne kadar iyi bir ilerleme de sağlanmış durumda. Tamamen Drone ve özel programlar üzerinden gerçekleştirilen yeni işlemlerde insanların yapabileceği hatalar da devreden çıkarılmış durumda.  Elde edilen bu başarılar ile gelişmesini sürdürecek olan firma, yatırım turuna hazırlanırken, önümüzdeki günlerde sistemin çok farklı havaalanlarında da denenmeye başlanması bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>