Microsoft, Azure Stack’e uygun donanımları duyurdu

0

Bulut servislerinde Google ve Amazon ile rekabet halinde olan Azure, 2015 yılında fark yaratacak önemli bir özelliğini duyurmuştu. Microsoft’un bulut servisi, Azure Stack isminde yeni bir yetenekle, şirketlerin kendi veri merkezlerine Azure sistemi içinde çalışacak özel donanımlar eklemesini mümkün kılıyordu.

“Şirket içinde Azure”  olarak tanımlanan Azure Stack için Microsoft şimdi uyumlu ağ donanımlarını duyurdu. Dell EMC, Lenovo ve HP Enterprise tarafından üretilecek bu yeni sistemleri satın alan şirketler, sadece kendilerine özel işlemci gücüne sahip olurken, işlemlerini hala Azure bulut servisi içinde gerçekleştirebilecekler. Donanımlar ise Eylül ayında piyasada olacak. Kısa bir süre sonraysa Cisco ve Huawei de kendi Azure Stack sistemlerini piyasaya sürecek.

Microsoft’un gizli silahı: Kurumsal müşteriler

Microsoft’un bu adımıyla beraber, çok güçlü olduğu kurumsal alanda, sistem kurulumu yapan donanım partnerlerinin de desteğiyle, Azure Stack’ı kullanarka sayısız şirketi Azure müşterisi yapması bekleniyor.  Bu gelişmenin yanı sıra, şirket hesapları Microsoft bulut servisi içinde bulunan çalışanların da özel hayatlarıyla iş hayatlarını daha rahat koordine edebilmeleri için, kişisel bulut hesaplarını Microsoft’a taşıyacakları düşünülüyor.

Azure Stack ayrıca, kendi veri merkezlerini bulut servislerine taşımaya hazır olmayan dev şirketlerin bulut servisi kullanmalarını da mümkün kılıyor. Bu sayede şirketler kendi veri merkezlerini bozmadan ve verilerini kendi sunucularından çıkarmadan Microsoft’un bulut servisinin nimetlerinden faydalanabilecekler.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>