Microsoft binlerce kişiyi işten çıkaracak

0

Akıllı telefonların önlemeyen yükselişi ile hızla kan kaybeden PC sektörü, işleri PC sektörüne bağlı Microsoft’u da vurdu. Şirket içinden sızan bilgiler Microsoft’un önemli bir politika değişikliğinin eşiğinde olduğunu ve şirketin odağını PC’lerden çekip bulut hizmetlerine odaklanmaya hazırlandığını söylüyor. 

Bu gelişme ise Microsoft’un binlerce kişiyi işten çıkarması anlamına geliyor. Şirketin ilk aşamada dünya çapındaki Microsfot mağazalarını kapatması veya burada çalışanların sayısını azaltması bekleniyor. Bu sırada Microsoft’un kurumsal müşterilere hizmet eden servisleri de kıyımdan nasibini alacak gibi görünüyor.

Microsoft Amazon’la sert rekabete hazırlanıyor

Microsfot’un odaklanmak istediği yeni “altın madeni” ise bulut servisleri, yani Azure. Şirket, diğer alanlardan kaydırdığı kaynaklarını Azure platforunu güçlendirmek ve yaygınlaştırmak için kullanacak. Bu adımla beraber şirket aslında kullanıcılarını sunucu yazılımları satın almak yerine, bulut tabanlı sunucu servislerini kullanmaya teşvik etmeye başlayacak. 

Intel de geçen yıl benzer bir politika değişikliği ile şirket odağını PC’lerden ve laptoplardan çekip, veri merkezlerine, sunuculara ve bulut servislerine yönelteceğini açıklamış ve 15 bin kişinin işine son vereceğini açıklamıştı.

Microsoft’un ise toplamda kaç kişiyi işten çıkaracağı şimdilik kesin değil.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>