Microsoft bulut servisi için kritik bir startup satın aldı

0

2017’deki paradigma değişimiyle beraber Microsoft da odak noktasını buluta çevirmişken, şimdi kritik bir satın alma ile dünyada önemli bir değişimin başlangıcına doğru ilerliyor olabilir.

Fiyatı açıklanmayan bir satın almayla bulut servisleri geliştiren Cycle Computing isimli startup’ı satın alan Microsoft, böylece yakın gelecekte tüm iş modellerini değiştirebilecek bir hamle yaptı.

Cycle Computing, dev boyutlardaki uygulamaların bulut üzerinde çalışmasını mümkün kılan teknolojiler üzerinde çalışıyordu. Bu da demek oluyor ki, Microsoft artık Windows veya Office uygulamalarını tamamen bulut üzerinden çalıştırabilecek teknolojiye sahip olmuş durumda.

Bir diğer deyişle, Cycle Computing’in Microsoft ürünlerine adapte edilmesiyle artık içinde Windows bulunmayan bilgisayarlar satın alıp bilgisayarları bulut üzerinden Windows ile buluşturmak, ofis yazılımlarını en gelişkin biçimiyle bulut üzerinden çalıştırmak mümkün olacak. Microsoft’un ayrıca bu teknolojiyi bir servis olarak başka yazılım geliştiricilerine sunması da mümkün görünüyor. Bu da, Microsoft’un artık dünyada kullanılan pek çok önemli yazılımın ortağı olacağı anlamına gelecek.

Cycle Computing şimdilik Amazon Web Services, ve Google Cloud üzerinde hizmet veriyor. Microsoft bu uygulamalara da destek vereceğinin altını çizerken gelecekte Cycle Computing’in Microsoft Azure’a odaklı çalışacağını da vurguladı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>