Microsoft CodePlex’i kapatıyor

0

Microsoft, açık kaynak kodlu yazılım merkezi olarak işlettiği CodePlex’i kapatacağını duyurdu. SourceForge’a alternatif olarak 2006 yılında açılan CodePlex Microsoft’un açık kaynak kodu konusundaki politika değişiminin önemli bir parçasıydı.

Ancak zaman içinde CodePlex cazibesini yitirdi ve bugün artık açık kaynak projeleri çoğunlukla GitHub üzerinden yürütülüyor. Üstelik Microsoft ekipleri bile GitHub’ı kullanıyor. Microsoft bir süredir CodePlex üzerinde yeni prpje açılmasını da reddediyordu. 

Yazılım devi şimdi CodePlex’i kapatacağını resmen duyurdu. Yazılımcılara ise projelerini GitHub’a taşımaları tavsiyesinde bulundu. Bugünden sonra CodePlex üzerindeki tüm projeler “read only” özelliğinde olacak. Yani yazılımcılar artık açık kaynak projelerini güncelleyemeyecek.

CodePlex’in tamamen erişime kapanma tarihi ise 15 Aralık olacak. 15 Aralık’tan itibaren web sitesi, statik bir arşiv sitesi ile yer değiştirecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>