Techinside Google News
Techinside Google News

Microsoft Cortana için sona gelindiği duyurdu

Microsoft Cortana için artık destek vermeyeceğini duyurdu. Ancak Teams ve Outlook dahil Microsoft ürünlerinde kalmaya devam edecek.
- Advertisement -

Microsoft Cortana için artık destek vermeyeceğini duyurdu. Ancak Teams ve Outlook dahil Microsoft ürünlerinde kalmaya devam edecek.

Windows Central, Microsoft’un Cortana uygulamasının 2023’ün sonlarında Windows’ta artık desteklenmeyeceğini açıkladı.

Bununla birlikte emekliye ayrılan asistan, Microsoft Teams ve Outlook mobile’ın çeşitli parçaları da dahil olmak üzere diğer Microsoft hizmetlerinde kalmaya devam edecek. Bu nedenle Cortana tamamen çöpe atılmış değil.

Windows 11’e gelince, yine de Cortana’ya ihtiyacınız olmayacak, çünkü Microsoft’un bize hatırlattığı gibi, işletim sisteminde zaten dijital asistanın yerini alacak öğeler var. Ses denetimleri için artık Microsoft’un son zamanlarda geliştirmeye çalıştığı kapsamlı bir Sesli Erişim özelliği var.

Microsoft Cortana Outook ve Teams’de yer almaya devam edecek

Sorgular ve yardım için doğal olarak yeni Bing AI (ChatGPT destekli bot) kullanıma hazır ve ayrıca daha büyük bir şey de yolda: Copilot. Microsoft kısa bir süre önce, Copilot’u Windows 11’e getirerek işletim sisteminin kalbine oturttuğunu ve yaptığınız her şeyde size yardımcı olacağını açıkladı.

Copilot henüz burada olmasa da yapay zeka, kapsamı açısından Cortana’dan çok daha kapsamlı olacak. Windows 11’de bir şeyler yapmakla ilgili yardıma gelince, size yalnızca herhangi bir görev için yararlı özellikler hakkında bilgi vermez, aynı zamanda gerekirse bunları otomatik olarak etkinleştirmeyi teklif EDİYOR. Copilot ayrıca bir Word belgesini, örneğin Bing AI stilini özetleyebiliyor ve çok daha geniş kapsamlı becerileri ve kullanışlılığı, sonuç olarak Cortana’yı alakasız hale getiriyor.

Sadece bu temelde, Microsoft’un Windows’tan Cortana’ya dirsek attığını görmek şaşırtıcı değil. Gerçekten de Cortana’nın 2023’ün sonlarına doğru kullanımdan kaldırılmasıyla birlikte, bu belki de Copilot’un Windows 11’e dahil edilmek üzere hızlanacağına dair başka bir öneri.  Copilot’un bu kadar büyük bir özellik eklemesi olma ihtimali her zaman olsa da, Microsoft onu gelecek yıl çıkması planlanan (belki Windows 12 ) yeni nesil Windows için saklamak isteyebilir.

Çok yönlü olmaktan ziyade bir dijital asistan olarak Microsoft, Cortana’yı işle ilgili kullanıma daha uygun hale getirmişti. Dolayısıyla, bunların hiçbiri bir şaşırtıcı değil ve Microsoft’un Cortana’yı artık Windows 11 için gelen Copilot ile çıkarması mantıklı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir