Microsoft fidye virüslerine savaş açtı

Microsoft sayısı hızla artan fidye virüsü saldırılarına karşı bilgisayarları koruma altına almak için yeni bir yöntem geliştiriyor.

Buna göre yazılım devi, hem sistem dosyalarına hem de kullanıcıların değerli dosyalarının bulunduğu özel klasörlere erişim için bir beyaz liste kontrolü yapacak. Böylece, bu klasörlere erişebilecek uygulamalar, bizzat Microsoft ve kullanıcılar tarafından seçilecek. Bu da, bilgisayara bulaşan her virüsün sistem dosyalarına veya kurumlar/kişiler için çok değerli olan özel klasörlere erişimi engelleyecek. Herhangi bir virüs bilgisayarı kilitlemeyi başarsa bile özel klasörlere erişimi olmadığı için bu klasörleri şifreleyemeyecek ve sabit diski çıkaran kullanıcı, değerli dosyalarını diskten çıkarıp alabilecek.

Microsoft kullanım kolaylığı sağlamak için, kullanıcıların sık sık kullandığı uygulamaları da en baştan beyaz listeye alacak, ancak ilk defa kullanılan veya çok nadir çalıştırılan bir uygulama korunaklı klasörlere ulaşmaya çalıştığında Windows alarm verecek, uygulamayı engelleyecek ve kullanıcıyı haberdar edecek. Kullanıcı sorun olmadığını bildirirse uygulamanın çalışmasına izin verilecek. Microsfot aslında benzer bir uygulamayı, yazılımların kuruluşu aşamasında kullanıyor. Bir yazılım ilk kez kurulurken Windows kullanıcıyı habedar ederek izin istiyor. Böylece kullanıcının bilgisi dahilinde arka planda bilgisayara sinsice zararlı yazılımların kurulması engelleniyor. 

Microsoft bu yeni özelliği sonbaharda Microsoft Defender’a yükleyecek. Böylece tüm Windos kullanıcıları, korunaklı klasörlere sahip olabilecek. Yeni uygulama şimdiden Windows 10 Insider Preview Build 16232 sürümünde denemeye başlandı. Hacker’ların bu önlemi de geçebilecek yöntemler geliştirmesi de mümkün ancak işlerinin çok daha zor olacağı da aşikar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz