Microsoft Gezegensel Bilgisayar projesine başlıyor

0

Microsoft Gezegensel Bilgisayar

Karbon negatif olma stratejisi izleyen Microsoft Gezegensel Bilgisayar projesine başlıyor. Yayınlanan blog yazısında, projenin detayları açıklandı.

Microsoft Gezegensel Bilgisayar projesinin detayları

Teknoloji devi şirketler karbon emisyonlarına azaltmak, hatta yenilenebilir enerji gibi yatırımlarla karbon negatif olabilmek için stratejiler izliyor. Microsoft, bu amaçla yeni bir biyolojik ve çevresel projeye ima atıyor.

Yayınlanan bir blog yazısında, Microsoft’un yeni Gezegensel Bilgisayar projesiyle ilgili detaylar paylaşıldı. Bu bilgisayar uydu görüntülerini kullanarak bilim insanlarında ormanların boyutu, arazinin nasıl kullanıldığı ve ağaç yoğunluğu gibi bilgileri verecek. Bunun için bilgisayar trilyonlarca veri noktasına erişim sağlayacak ve coğrafi konuma göre analiz yapılmasını sağlayacak. Makine öğrenimine de sahip olacak bilgisayar, bilim insanlarının incelemek istedikleri bölgelerle ilgili detaylı ve hızlı bir şekilde bilgi edinmelerini sağlayacak.

Microsoft’ta çevre sorumlusu olarak görev yapan Lucas Joppa, gezegensel bilgisayarın aslında bir jeo-uzamsal karar motoru olduğunu söylüyor. Bilgisayar sadece eski ve mevcut durumun incelenmesini sağlamakla kalmayıp, durumdaki kötüleşmeye neden olan çeşitli faktörleri tespit edebilecek kapasiteye de sahip.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>