Microsoft güvenlik açıkları konusunda devletleri suçladı

0

İngiltere’nin sağlık hizmetlerine saldırarak ortaya çıkan ve bir gün içinde 100 ülkeye yayılan WannaCry virüsü hakkında gözlerin çevrildiği Microsoft, Pazar akşamı yaptığı açıklamada, bu virüs saldırısının çok önemli bir uyarı olduğunun altını çizdi.

Windows üzerindeki bir açığı kullanan virüsün geliştiricilerinin söz konusu açığı ise CIA ve NSA belgelerini sızdıran Wikileaks’ten öğrenerek harekete geçtiği düşünülüyor.

Wikileaks, ABD’nin istihbarat kurumları olan CIA ve NSA’nın, Microsoft veya diğer teknoloji şirketlerinin ürün ve hizmetlerindeki açıkları bulup bunları listelediklerini ve kapatılmaları için uyarıda bulunmadan sakladıklarını ortaya çıkarmış, ayrıca bu açıkları kullanan gizli yazılımlarla insanları dinlediklerini belgelemişti.

Milyonlarca belge içinde yer alan bu açıklardan bazılarının hacker’lar tarafından da keşfedilmesiyle ortaya WannaCry gibi saldırıların çıktığını hatırlatan Microsoft sözcüsü Brad Smith, devletlerin teknolojideki açıkları kullanmayı bırakması gerektiğini aksi halde dünyanın çok ağır bedeller ödeyeceğini ifade ederken WannaCry örneğinin çok önemli bir uyarı olduğunu belirtti.

Pazartesi itibarıyla dünyada pek çok kurumun hafta sonu tatilini bitirip işbaşı yapacak olması, WannaCry virüsünün yeniden saldırıya geçebileceği endişesini yükseltiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>