Microsoft Hololens diğer şirketlere açılıyor

0

Microsoft, geçen yıl tanıttığı ve büyük ilgi toplayan artırılmış gerçeklik gözlüğü Hololens’i diğer şirketlerin de üretim ve geliştirmesine açıyor. Böylece aynı Android ekosisteminde olduğu gibi, farklı firmalar kendi Hololens gözlüklerini üretebilecek.

Computex’te açıklanan gelişme sayesinde Windows’un holografik sistemi sadece artırılmış gerçeklik gözlüklerinde değil, sanal gerçeklik gözlüklerinde de kullanılabilecek. Microsoft AR ve VR’in birleşiminden olan bu yeni sanal deneyime, Mixed Reality (Karışık Gerçeklik) ismini veriyor.

Yine Computex’te yapılan bir demoda iki kullanıcıdan biri Microsoft Hololens gözlüğünü kullanırken diğer kullanıcı HTC Vive gözlüğünü kullanarak birbirleri ile iletişim kurdular ve üzerinde çalıştıkları 3D tasarım hakkında tartışma imkanı yarattılar.

Yazılım devi, Vive’in üreticisi HTC ile uzun süredir birlikte çalıştıklarını ve iki aygıtın uyumlu olduğunun altını çizdi ancak daha fazla bilgi verdi. Şirketin Windows Holographic platformu için Intel, AMD, Qualcomm, Acer, ASUS, Dell, Falcon Northwest, HP, Lenovo ve MSI ile birlikte çalıştığı da biliniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>